TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Akif Hamzaçebi başkanlığında toplandı. TBMM Genel Kurulunda, Türkiye'nin bazı ülkelerle imzaladığı uluslararası anlaşmaların onaylanmasını uygun bulan 15 kanun tasarı kabul edilerek yasalaştı.

14 Şubat 2017 Salı

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, İstanbul Maltepe'de başörtülü bir kıza yapılan darb iddiasına ilişkin "Kıyafeti ne olursa olsun, yaşam tarzı, yaşam tercihi ne olursa olsun herkesin özgürlük alanları vardır. Bütün bu özgürlükler devletin, anayasanın güvencesi altındadır. Kişilerin yaşam tarzlarına ne kişiler karışabilir, ne de devlet karışabilir." dedi.

Bugünün 14 Şubat Sevgililer Günü olduğunu anımsatan Hamzaçebi, "Sevgi hayatımızın olmazsa olmazı. Yaşamı, anlamlı kılan en önemli kavramdır. Sevgi olmayınca her şey eksik kalır. Sevgiyi yitiren toplumlarda dayanışma duygusu zamanla yok olur. Sevgisizlik toplumu bir arada güçlü tutan bağları da zedeler. Sevgi yoksa ortak sevinçlerimiz olmayacağı gibi ortak yaslarımız da olmaz." diye konuştu.

Hacı Bektaş Veli'nin "Sevgi varken nefret niye, barış varken savaş niye, kardeşlik varken didişmek niye, dostluk varken düşmanlık niye, hoşgörü varken bağnazlık niye, özgürlük varken tutsaklık niye, adalet varken haksızlık niye?" dizelerini anımsatan Hamzaçebi, Cemal Süreyya ve Sezai Karakoç'un da sevgiyi en iyi işleyen şairler olduğunu dile getirdi.

Hamzaçebi, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde tüm olumsuzluklara rağmen yüreğinde sevgiyi taşıyanlara sevgilerini sunduğunu söyledi.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan "Hızır orucu", CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça seçim bölgesinin sorunları, AK Parti Erzincan Milletvekili Serkan Bayram ise Erzincan'ın kurtuluş günü dolayısıyla gündem dışı birer konuşma yaptı.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, sevgiye, sevmeye en fazla ihtiyaç duyulan günlerden geçildiğini söyledi. Binlerce öğretmenin atama beklediğini belirten Usta, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın 20 bin öğretmenin atanacağı yönünde açıklamada bulunduğunu, ancak bu sayının yeterli olmayacağını ifade etti.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, partilerine yönelik operasyonların devam ettiğini savunarak, birçok partilinin tutuklandığını söyledi. Böyle bir süreçte referandumun yapılamayacağını öne süren Kerestecioğlu, tutukluların serbest bırakılmasını istedi. Sevgililer Günü'nün kadınlara eşitlik sağlandığı takdirde kutlanabileceğini dile getiren Kerestecioğlu, tüm kadınların Sevgililer Günü'nü kutladı.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, hiç kimsenin kılık, kıyafetinden dolayı saldırıya maruz kalmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Anayasa değişikliğine bin kere "hayır" dediklerini ifade eden Gök, CHP olarak haklı gerekçelerinin bulunduğunu kaydetti.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, İstanbul'da Maltepe'de minibüste yolculuk yapan Fatma Dilara Aslıhan'ın yine minibüste bulunan bir kadın yolcu tarafından başörtüsü nedeniyle saldırıya uğradığını belirterek, saldırıyı gerçekleştiren kişinin tutuklandığını belirtti.

Aslıhan'a geçmiş olsun dileğinde bulunan Turan, "Türkiye'de herkes yaşam tarzı, fikir özgürlüğü konusunda özgürdür. Hiçbir ayrım yapmadan kişilerin insan haklarına sahip çıkmak hepimizin görevi olmalıdır." dedi.

Çanakkale Ayvacık'ta yaşanan depreme değinen Turan, 21 yerleşim yerinde 2 binden fazla insanın depremden etkilendiğini belirterek, ilk günden itibaren vatandaşların ihtiyaçlarının giderildiğini kaydetti.

TBMM Başkanvekili Hamzaçebi de kısa süre önce İstanbul'da bir metrobüste genç bir kızın şort giydiği için saldırıya uğradığını, dün de Maltepe'de genç bir kızın başörtüsü nedeniyle fiziki bir saldırıya maruz kaldığını belirtti.

Yaşam tercihlerine yönelik yapılan saldırıları kınayan Hamzaçebi, "Kıyafeti ne olursa olsun, yaşam tarzı, yaşam tercihi ne olursa olsun herkesin özgürlük alanları vardır. Bütün bu özgürlükler devletin, anayasanın güvencesi altındadır. Kişilerin yaşam tarzlarına ne kişiler karışabilir ne de devlet karışabilir." diye konuştu.

Görev süresi sona eren Çocuklara Yönelik Başta Cinsel Olmak Üzere Her Türlü İstismarın Araştırılması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TBMM'de daimi olarak çocuk hakları komisyonu kurulmasına yönelik kendilerinin ve muhalefetin tekliflerinin bulunduğunu belirterek, bunun, çocuk haklarının geliştirilmesi açısından önemli bir komisyon olacağını söyledi.

HDP, Danışma Kurulu toplanamadığı için çocuk istismarının önlenmesi amacıyla verilen araştırma önergesinin, bugün görüşülmesini grup önerisi olarak Genel Kurula getirdi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Karaman'daki çocuk istismarının üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesine rağmen Türkiye'de çocuk istismarının önlenmesine yönelik mekanizma kurulamadığını, çocukların ve ailelerin şikayette bulunacakları bir yapı oluşturulamadığını söyledi.

Bu konuda kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporunun Genel Kurul gündemine gelmediğini anımsatan Kerestecioğlu, Komisyonun önerdiği Mecliste daimi çocuk hakları komisyonunun da kurulmadığını belirtti.

Kerestecioğlu, Türkiye'nin çocuk istismarını önlemekten daha önemli bir gündeminin olamayacağını ifade etti.

Grup önerisi lehinde söz alan CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, cinsel istismar davalarının son 10 yılda yüzde 700 arttığını, 2016 yılının ise çocuklar için adeta istismar yılı olduğunu ifade etti.

Karabıyık, Karaman'daki çocuklara yönelik cinsel istismar olayının ardından kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun, illegal yerlerin envanterinin dahil çıkaramadığını söyledi. Karabıyık, yasal yerlerin de mutlaka denetlenmesi, yakından izlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'de ulusal çocuk politikası bulunmadığını ifade eden Karabıyık, sürekli değişkenlik gösteren, ideolojik olarak nesilleri şekillendirecek, birbirinden bağımsız, kopuk politikalarla konunun götürülmeye çalışıldığını öne sürdü. Karabıyık, sağlıksız ortamın, bugün gelinen noktaya getirdiğini söyledi.

MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, çocukların anlatamadıklarını anlayabilmek, yardım ulaştırmak isterken, yardım isteyen çocukların duymazdan gelindiğini, istismarcının korunduğu savundu. Depboylu, bunu görmenin devleti yönetenlere karşı itimatı yok ettiğini ifade ederek, "Bu devlet yönetmeye de vicdana da sığmaz. Çocukları hala koruyamıyoruz, eğitim hakkı gasp edilen, eğitime devam edemeyen çocuklar var. Erken yaşta evliliklerin önüne geçilmedi, çocuk işçiliği son bulmadı. Bu eksiklerin giderilmesi için TBMM Çocuk Hakları Koruma Komisyonu kurulması önem arz ediyor." diye konuştu.

Başta Cinsel İstismar Olmak Üzere Çocuklara Yönelik Her Türlü İstismarın Araştırılması ve Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonunun başkanlığını yapan, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, çocukların, toplumun geleceği olduğunu kaydetti.

Tunç, çocukları her türlü tehlikeye karşı korumanın, başta anne babaların, daha sonra devletin anayasa ve uluslararası sözleşmelerden kaynaklı asli görevi olduğunu söyledi. Tunç, devlet olarak bugüne kadar atılan çok sayıda adım olduğunu, hükümetlerin çalışmaları bulunduğunu dile getirerek, bunların çoğunun son 15 yılda yoğunlaştığını anlattı.

Suçun, işleniş tarzı itibarıyla daha ağır cezayı gerektiren "nitelikli hali" için Avrupa'da verilen ceza 8 yıldan başladığını belirten Tunç, buna karşın yaptıkları son değişiklikle çocuğun cinsel istismar suçunun "nitelikli hali" için verilecek cezanın 18 yıldan başlatıldığını anımsattı. Tunç, çocuk haklarının da ilk kez Anayasa'ya girdiğini söyledi.

Tunç, geçen yıl kurulan araştırma komisyonunun önemli çalışmalar yaptığını dile getirerek, yaklaşık 500 sayfalık raporun, çocuk istismarının önlenmesiyle ilgili önemli kaynak olduğunu vurguladı. Tunç, 88 öneri getirdiklerine işaret ederek, bunlardan birinin TBMM'de daimi olarak çocuk hakları komisyonu kurulmasının olduğunu belirtti. Tunç, bu konuda kendilerinin ve muhalefetin tekliflerinin bulunduğunu vurgulayarak, çocuk haklarının geliştirilmesi, sorunlarının Meclis gündeminde yer alması, yasamada çocuğun üstün yararının gözetilmesi için önemli bir komisyon olacağını vurguladı.

Bu arada AK Parti Erzincan Milletvekili Serkan Bayram da bugünün 14 Şubat Sevgililer Günü olduğunu işaret ederek, "Bizim milletimize sevdamız var. 14 Şubat'ın Sevgililer Günü'yle beraber millete sevdalılar günü olmasını da yüce Meclisime öneriyorum." dedi.

Konuşmaların ardından HDP Grup önerisi kabul edilmedi.

CHP'nin, öğretmenlerin sorunları ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilmedi.

Partisinin grup önerisi üzerine söz alan CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, 15 Temmuz sonrası darbe girişimini gerçekleştirenlere yönelik bir mücadele başlatıldığını ancak FETÖ ile hiçbir bağlantısı olmayan öğretmenlerin görevlerinden alındığını söyledi. Gerekçe olarak ByLock ya da Bank Asya gibi unsurların gösterildiğini dile getiren Havutça, "Görevinden ihraç edilen birçok öğretmen, neden ihraç edildiğini bilmiyor. FETÖ ile bu hainlerle ilgisi olmayan arkadaşlarımızı derhal göreve iade edin." diye konuştu.

MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, maaşları düşeceği için emekliliği düşünmeyen öğretmenlerin olduğunu söyledi. Öğretmenlerin can güvenliğinden mahrum olduklarını, zor şartlarda eğitim çalışmasını sürdürmeye çalıştıklarını öne süren Aydın, öğretmen adaylarının da atanmayı beklediklerini dile getirerek şunları kaydetti:

"Artık öğretmen olma ümidini, hayalini kuran aday sayımız 100 binlerle ifade ediliyor. Yazık değil mi bu çocuklarımızın hayallerine. Bugün itibarıyla 20 bin kadro alınacağı söyleniyor. Güzel bir şey, bakın, evet, mutlu olduk, sevindik o çocuklarımız adına ama yeterli mi? Yetmez. Ne olur bunu 50 bin, 60 bin yapabilseydik, bir taraftan da bu üniversitelerdeki ıslah çalışmalarımızı yapabilseydik, herkesi öğretmen yapma hevesimizden vazgeçseydik."

Aydın, üniversitelerde bir siyasallaşma eğilimi görüldüğünü ileri sürdü.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, öğretmenlerin sorunları bilinmesine rağmen kalıcı çözümler üretilemediğini belirtti. En düşük maaşı alanların öğretmenler olduğunu, ek iş yapmak zorunda kaldıklarını söyleyen Doğan, işsiz öğretmenlerin de intihara sürüklendiğini ileri sürdü.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, öğretmenlerin sorunlarının her platformda dile getirilmesi ve sorunlarına çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi. Ancak CHP Grubu tarafından önergenin ciddiyetsizlikle hazırlandığını belirten Yılmaz, "Öğretmenlerin sorunları hakkında verilen önergede ciddiyetsizlikleri ve özensizlikleri görmek bir öğretmen olarak beni üzmüştür. Önerge hazırlanırken kullanılan istatistikler 2013 yılına ait. 4 yıl öncesine ait verilerle bugünün değerlendirildiği önerge, eğitim alanında devasa hizmetler yapan iktidarımıza yönelik haksız ve rencide edici ithamlarla dolu." diye konuştu.

Yılmaz, muhalefet tarafından KPSS'ye girmiş, ciddi notlar alarak ilk elemeyi geçmiş, mülakat sisteminde de atanmış aday öğretmenlik yapan gençlerin liyakatsızlıkla suçlandığını belirterek, haksız ithamlara maruz kalan gençlerin özür beklediğini ifade etti.

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça da söz alarak, önergenin 2015 yılında hazırlandığını söyledi.

Yapılan oylamada CHP Grup önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulu, bu hafta, Antarktika Andlaşması Çevre Koruma Protokolü'ne katılımı uygun bulan kanun tasarısı ile Türkiye'nin, Singapur ve Dominik Cumhuriyeti ile imzaladığı uluslararası antlaşmaları onaylayan kanun tasarılarını görüşecek.

AK Parti, Danışma Kurulu toplanamadığı için Meclis gündemini belirleyen önerisini, Genel Kurula grup önerisi olarak getirdi.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Meclisin, plansız programsız çalıştığını, bugün de bunun bir örneğinin yaşandığını savundu.

Toplumun çözüm bekleyen ciddi sorunları bulunduğunu ifade eden Usta, "Uluslararası anlaşmalar da önemli, hızlıca geçirilmeli. Ancak bu kadar ekonomik ve sosyal sorun varken hükümetin hiçbir kanun tasarısıyla gelmemesi doğru değil. Bu sorunları başka nasıl çözeceğiz, Mecliste kanun yaparak üstesinden gelebiliriz. Bekleyen sorunlarla ilgili hükümet kanun tasarısı getirmek zorunda. Getiremiyorsa bekleyen kanun tekliflerimizi görüşelim." diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, referandum sürecinde olduklarına işaret ederek, "Evet" diyeceklerin de "Hayır" diyeceklerin de başlarının üstünde yeri olduğunu belirtti. Gök, "Güleryüzlü bir referandum yapalım. Herkes seçeneklerini anlatsın, medya özgür olsun." dedi.

OHAL sürecinde referanduma gitmenin uygun olup olmadığını soran Gök," OHAL'de seçime gidildi dedirtmeyiz" diyen Başbakan'dan bu sözünün gereğini yapmasını beklediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından AK Parti'nin grup önerisi kabul edildi. Buna göre, Genel Kurul bu hafta, Antarktika Andlaşması Çevre Koruma Protokolü'ne katılımı uygun bulan kanun tasarısı, Türkiye ile Singapur Arasında Serbest Ticaret Anlaşmasını Uygun Bulan Kanun Tasarısı, Türkiye ile Dominik Cumhuriyeti Arasında Ekonomik İşbirliği Anlaşmasını Uygun Bulan Kanun Tasarısı'nı yasalaştırmak için çalışacak.

TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi MHP Sakarya Milletvekili Zihni Açba bu görevinden istifa etti, yerine ise MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu seçildi.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, MHP Sakarya Milletvekili Açba'nın Başkanlık Divanı üyeliğinden istifasına ilişkin yazısının 12 Şubat'ta Başkanlığa ulaştığını belirterek, Açba'ya verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Boşalan Başkanlık Divanı Katip üyeliğine MHP Grubundan Hatay Milletvekili Ahrazoğlu'nun aday gösterildiğini aktaran Hamzaçebi, oybirliği ile Başkanlık Divanı Katip üyeliğine seçilen Ahrazoğlu'na başarılar diledi.

TBMM Genel Kurulunda, Türkiye'nin bazı ülkelerle imzaladığı uluslararası anlaşmaların onaylanmasını uygun bulan 15 kanun tasarı kabul edilerek yasalaştı.

Genel Kurulda kabul edilen kanunlar şöyle:

-Türkiye ile Rusya Arasında Türkiye Topraklarında Bulunan Rus Defin Yerleri ile Rusya Topraklarında Bulunan Türk Defin Yerleri Hakkında Anlaşmanın Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun,

-Antarktika Antlaşması Çevre Koruma Protokolü'ne Katılımı Uygun Bulan Kanun,

-Türkiye ile Singapur Arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun,

-Türkiye ile Dominik Arasında Ekonomik İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun,

-Türkiye ile Benin Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun,

-Türkiye ile Benin Arasında Kültür, Eğitim, Bilim, Basın Yayın, Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun,

-Türkiye ile Benin Arasında Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Protokolü'nün Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun,

-Türkiye ile Benin Arasında Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun,

-Türkiye ile Kuveyt Arasında Savunma Sanayii İşbirliği Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun,

-Türkiye ile Faroe Adaları ile İlgili Olarak Danimarka Arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun,

-Türkiye ile İran Arasında İmzalanan 14 Şubat 2011 Tarihli Kapıköy ve Razi Kara Hudut Kapılarının Ortak Kullanımına Dair Mutabakat Zaptında Değişiklik Yapan Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

-Türkiye ile İran Arasında İmzalanan 22 Mart 2010 Tarihli Esendere ve Sero Kara Hudut Kapılarının Ortak Kullanımına Dair Anlaşmada Değişiklik Yapan Protokolün Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun,

-Türkiye ile Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallık Arasında Savunma Sanayi Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun,

-Türkiye ile Pakistan Arasında Enerji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun,

-Türkiye ile Azerbaycan Arasında Güvenlik İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 15 tasarının kabulünün ardından komisyonun yerinde olmaması üzerine birleşimi, yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.