TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Akif Hamzaçebi başkanlığında toplandı.

15 Şubat 2017 Çarşamba

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Akif Hamzaçebi başkanlığında toplandı.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Gazeteciler tutuksuz yargılanmalı, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır." dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, anayasa değişikliği ve Türkiye'nin AB süreci, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir seçim bölgesindeki tutuklamalar, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül ise Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü dolayısıyla gündem dışı birer konuşma yaptı.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başkanlık Divanı olarak Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü kutladıklarını ifade etti.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Amanos Dağları'nda terör örgütü PKK üyeleriyle girdiği çatışmada şehit olan Samsunlu Uzman Çavuş Salih Kayan'a, şehidin cenaze törenine gitmek isterken kaza geçirerek şehit olan polis memuru Fırat Ulaş'a Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine sabır diledi.

Usta, Türk-İslam ülküsünün fikir babası Seyyid Ahmet Arvasi'nin doğum günü olduğunu da hatırlattı.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da gazeteci Ahmet Şık'ın bugün duruşması olduğunu söyledi.

Kerestecioğlu, Türkiye'de çok sayıda gazetecinin tutuklu bulunduğunu belirterek, Şık'ın yaptığı savunmadan bir bölüm okudu ve tüm gazetecilerin özgür kalmasını temenni etti.

İşsizlik rakamlarına da değinen Kerestecioğlu, "Görülüyor ki işsizlik artmaya devam edecek, salt iktisadi tedbirlerle de durdurulması mümkün olmayacak." diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise Türkiye'nin her gün şehit haberleriyle sarsıldığını dile getirerek, yaşamını yitiren tüm güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet diledi.

Gazeteci Ahmet Şık'ın yargılandığı günde Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserliği tarafından yayımlanan bir raporun, Türkiye'nin basın özgürlüğü konusunda sınıfta kaldığını gösterdiğini ifade eden Gök, Türkiye'ye itibar kaybettiren bu tür uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Levent Gök, "Gazeteciler tutuksuz yargılanmalı, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Türkiye'in aldığı bu pozisyon ülkemizi tüm dünyada son derece itibarsız hale getiriyor. Ahmet Şık ve tüm gazetecilerin fikirlerini özgürce açıklayacağı bir Türkiye diliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Levent Gök, 15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü'ne de dikkat çekmenin, farkındalık oluşturmanan önemine değindi.

Çocukluk Çağı kanserinin tedavisi mümkün hastalıklardan olduğunu anlatan Gök, "Türkiye'de yılda 2-3 bin civarında çocuk lösemi hastalığına yakalanıyor. Türkiye bu hastalığın iyileştirilmesinde yüzde 70 oranında başarı sağlıyor. Uzun süren bir tedavi süreci var. Çocukların tedaviden arta kalan zamanlarda vakit geçirecekleri, aileleriyle daha sık beraber olacakları hastaneler yok. Bu ihtiyacın da karşılanması gerekmektedir." dedi.

MHP'nin, evlilik programlarının aile kurumuna olumsuz etkilerinin araştırılması önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin önerisi kabul edilmedi.

Danışma Kurulu toplanamadığından MHP'nin Genel Kurul gündemine taşıdığı öneri üzerinde ilk sözü, MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy aldı.

Evlilik programlarının yayından kaldırılması hususunda bir araştırma önergesi verdiklerini ve Meclisin duruma el koyması gerektiğini ifade eden Ersoy, bu programların ciddi bir sosyal yaraya, değerlerin yozlaşmasına, yabancılaşmasına neden olduğunu söyledi. Ersoy, toplumun her kesiminin bu konuyu dillendirdiğine, STK'ların bu konuda talepleri olduğuna dikkati çekti.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu da kendine ve ülkeye faydalı nesiller yetiştirilmesinin yegane dayanak noktasının aile olduğunu vurgulayarak, televizyon kanallarındaki evlilik programlarının son günlerde yoğun şekilde tartışıldığını dile getirdi.

Bu programların kadın-erkek ilişkilerini, aile kurumunu itibarsızlaştırdığını, reyting uğruna kurgulanmış senaryoların halka gerçek gibi izletildiğini ifade eden Katırcıoğlu, Türkiye'de günde ortalama 4,3 saat televizyon izleyen vatandaşlar üzerinde bu programların etkisinin büyük olduğunu belirtti.

RTÜK'e bu programlara yönelik olarak 75 bin 190 şikayet bulunduğunu, izdivaç programlarını sağlayan medya kurumlarına yüklü para cezaları verildiğini anlatan Katırcıoğlu, cezaların yetersiz kaldığını, programların yeniden gözden geçirilerek toplumun faydasına olacak hale getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da bütün partilerin bu konuda görüş birliğiyle hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Balbay, "Medya, aile bağlarını ticarete, sahtekarlığa, vatandaşı aldatmaya dönüştürdü. Çok çirkin bir hale getirdi. Yandaş medya, havuz medyası da 'yapma' dediği için RTÜK bu konuyla ilgili bir şey yapmıyor." dedi.

Televizyon kanallarına verilen cezaların, o kanalların günlük kazançlarının onda biri oranında kaldığını öne süren Balbay, cezaların caydırıcı olmadığını kaydetti.

CHP'li Balbay, televizyonlarda terör örgütlerinin adlarının anılmasını da eleştirerek, televizyon programlarında en çok yer verilen kelimelerin terör örgütlerinin adları olduğunu savundu.

TBMM Genel Kurulunda, HDP'nin olağanüstü hal (OHAL) döneminde gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamaların araştırılması önergesinin bugün görüşülmesi önerisi kabul edilmedi.

Partisinin grup önerisi üzerinde söz alan HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, AK Parti iktidarının tek adam rejimine yönelik politikaları adım adım uyguladığını, HDP'yi sahadan çıkarmak adına her türlü hukuksuzluğu gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Türk halkının algı ve kandırma söylemlerine artık kanmayacağını ifade eden Adıyaman, "HDP'yi bu tür uygulamalarla sindiremeyeceksiniz. HDP'ye 6,5 milyon oy veren her seçmen bir Selahattin Demirtaş, bir Figen Yüksekdağ'dır." dedi.

Referandum öncesinde yapılan anketlerde "hayır" oylarının yüksek çıkması ile hükümetin tüm muhalif kesimlere acımasızca operasyonlar yaptığını iddia eden Mehmet Emin Adıyaman, şunları kaydetti:

"Hiçbir yasal dayanak olmadan görevden alıyorsunuz. Gerçek yüzünüz halkımız nezdinde deşifre olmuştur. Dolayısıyla halklarımızı ötekileştiremez, kandıramazsınız. OHAL kararnameleriyle on binlerce insanı işsiz bıraktınız. Sizden olmayanları hain ilan ediyorsunuz. 14 yıllık kandırılmışlık politikanızı halk çok iyi biliyor. Halk artık 'padişahım çok yaşa' demeyecektir."

AK Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç da Türkiye'nin yükselen güç olma yolundaki hamlelerinin hem içeriden, hem dışarıdan engellemelerle bastırılmasının söz konusu olduğunu, ancak başarıya ulaşamayacağını söyledi.

Türkiye tarihinde bu kadar büyük bir kalkışmaya hiç kimsenin şahit olmadığını belirten Dalkılıç, alınan OHAL kararlarının vatandaşın doğal yaşamını etkilemediğini belirtti.

"Devletin içine sızmış hainlere, terör örgütlerine yardım edenlere devlet göz mü yummalıydı?" diyen Halis Dalkılıç, şöyle konuştu:

"Çok hassas ve zor bir süreçte temizlik yapılıyor. Her şeye rağmen, bu kadar titiz davranmaya rağmen yaşanan mağduriyetlerle ilgili de komisyonlar kuruluyor. İhanet edenlerle hiçbir ilgisi olmayanların zarar görmemesi bizim de arzumuzdur. Bizim için aslolan, milletin devletine güvenmesidir. Terör örgütleriyle mücadele edeceğiz. Dışarıdaki kökleriyle, içerideki iş birlikçileriyle mücadele edeceğiz. 'Halk' derken neyi kastediyorsunuz. Kategorize etmekten vazgeçin. Kürtlerin de en büyük partisi AK Parti, Türklerin de en büyük partisi AK Parti. Türkiye bu büyük yürüyüşüne devam edecektir."

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da OHAL ilanı sonrasında gerçekleştirilen tutuklamalarla ilgili Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserliğinin raporunu değerlendirdi.

"Darbeciler elbette cezalandırılsın, yargılansınlar ama darbe gerekçe gösterilerek geniş bir kesime acı salmayın" diyen Sarıhan, 15 Temmuz sonrasında OHAL kararıyla 121 bin 183 kişinin kamudan ihraç edildiğini kaydetti.

Şenal Sarıhan, "Atılanların 19 bin 248'i geri alındı. Daha 100 bin insan yargılanmayı bekliyor. Biz bırakın yurttaşları, Hava Harp Okulu öğrencilerini ya da Eğitim-Sen'lileri, doktorları, mühendisleri, kendi kürsümüzdeki siyasetçileri bile koruyabilme başarısına ulaşamıyoruz. Bu gerçekliği hepimizin kabul etmesi ve bunun üzerinden düşünmemiz gerekiyor." diye konuştu.

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak ise OHAL'in anayasal bir müessese olduğunu, hain darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL'i de desteklediklerini söyledi.

OHAL uygulamalarının da anayasal çerçeveye uygun gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Parsak, "Partimiz OHAL'in keyfi uygulamalarının sakıncalarını sık sık dile getirmiştir." ifadesini kullandı.

Parsak, şöyle devam etti:

"PKK terörüne sırtını dayadığını söylemekten çekinmeyen, PKK'lı hainlerin Metehan'ın mirasçısı şanlı Türk ordusunu tükürüğüyle boğabileceğini iddia edenlerin çeşitli vesilelerle demokratik siyaset zemininden bahsetmesi, en hafif ifadesiyle samimiyetsizliktir. Bin yıllık kardeşliğimize pusu kurup, haince saldırıp sonra barış havariliğine soyunanlar, Türk devletinin terörle etkin mücadelesindeki kararlılığıyla afallamış ve bozguna uğramıştır. Türk milletine rahatça pusu kurabileceğini düşünen teröristler, milletin ayağa kalkmasıyla en sert cevabı almışlardır. FETÖ terörünün de PKK terörünün de kamu ve üniversitelerdeki uzantıları tamamen ayıklanıncaya kadar bundan sonra da Türk milleti konuşacak, terör susacaktır."

Yapılan oylamada, HDP'nin Grup önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda, Türkiye'nin, Rusya ile cezai konularda adli yardımlaşma ve suçluların iadesini öngören anlaşmanın da aralarında bulunduğu 16 kanun tasarı kabul edilerek, yasalaştı.

Türkiye ile Rusya Arasında Cezai Konularda Karşılıklı Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, iki ülkenin de taraf olduğu 13 Aralık 1957 tarihli Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi ile 20 Nisan 1959 tarihli Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Avrupa Sözleşmesi'nin taraflar arasında uygulamasının kolaylaştırılmasını amaçlıyor.

Anlaşmayla, iki tarafın karşılıklı bilgi paylaşımı, belgelerin geçerliliği, gizlilik ve bilgi kullanımının kısıtlamaları, adli müzaheretten yararlanma, tebligat, tarafların ve tanıkların dinlenmesi, bilirkişi incelemesi yaptırılması ve belgelerin iletilmesi gibi işlemlerin yerine getirilmesi, tanık ve bilirkişilerin korunması ile suçluların iadesi düzenleniyor.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen diğer anlaşmalar şunlar:

- Türkiye ile İran Arasında Türkiye-İran Hududunda Yeni Kara Hudut Kapılarının Açılmasına Dair Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Türkiye ile Endonezya Arasında Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun,

- Türkiye ile Çin Arasında Demiryolları Alanında İşbirliğine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Türkiye ile Çin Arasında İpekyolu Ekonomik Kuşağının, 21. Yüzyıl Denizdeki İpekyolunun ve Orta Koridor Girişiminin Uyumlaştırılmasına İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin Kültür Yollarına İlişkin Genişletilmiş Kısmi Anlaşmayı Tesis Eden Kararına Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Türkiye ile KKTC Arasında Su Temini ve Yönetimine İlişkin Hükümetlerarası Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Türkiye ile Surinam Arasında Dostluk ve İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Türkiye ile Çin Arasında Ulaştırma Altyapısı ve Denizcilik Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Türkiye ile Çin sağlık bakanlıkları arasında Sağlık Alanında İşbirliğine Dair Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Türkiye ile Çin Arasında Bilgi ve İletişim Teknolojileri Alanında İşbirliği İçin Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Avrupa Konseyi Terörizmin Önlenmesi Sözleşmesine Ek Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Enerji Şartı Antlaşmasının Ticaretle İlgili Hükümlerine Getirilen Değişikliklerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Türkiye ile Çin Arasında 2010-2013 Yıllarına İlişkin Kültürel Değişim Programının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Türkiye ve Fransa Arasında Enerji Alanında İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun,

- Türkiye ile Hindistan Arasında Petrol ve Doğal Gaz Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun."

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, daha sonra komisyonun yerine oturmaması üzerine birleşimi, yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.