TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Akif Hamzaçebi başkanlığında toplandı. Genel Kurul'da, çeşitli uluslararası anlaşma ve mutabakat metinlerinin onaylanmasına ilişkin 20 tasarı kabul edildi.

16 Şubat 2017 Perşembe

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Akif Hamzaçebi başkanlığında toplandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, partisinin Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem'in referanduma ilişkin sözleriyle ilgili, "Erdem'in basına yansıyan ifadelerini kesinlikle doğru bulmadığımızı, net ifadelerle reddettiğimizi belirtmek isterim. Bununla ilgili genel merkezimiz gerekli adımları atmıştır. Kişinin istifası istenmiş ve açığa alınmıştır." dedi.

AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF-2017) hakkında gündem dışı söz aldı.

Ilıcalı sözlerine "2026 Kış Olimpiyatlarına Erzurum, Sarıkamış da aday olsun" diyerek ve tüm milletvekillerinden buna destek isteyerek başladı.

EYOF'un önemli bir spor aktivitesi ve başarılı bir organizasyon olduğunu vurgulayan Ilıcalı, milletvekillerini Erzurum'a davet ederek, Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nce hazırlanan ve kentin simgelerinin buz heykellerinin de yer aldığı "EYOF Kültür Sokağı''nı ziyaret etmelerini istedi.

Ilıcalı, EYOF'da başarı gösteren Türk sporculara da değinerek, "Değerli milletvekillerim, gelin kış olimpiyatları için de destek verin" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ise "Demokrasi ve İnsan Hakları" konulu gündem dışı konuşmasında, Türkiye'nin özgürlüklerin gerilediği bir ülke haline getirildiğini ileri sürdü.

Bazı uluslararası raporların Türkiye'nin özgürlükler açısından sınıfta kaldığını ortaya koyduğunu savunan İlgezdi, iktidarın ise bu durumu görmezden geldiğini söyledi.

MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu da gündem dışı konuşmasında Aydın'ın sorunlarına değindi.

Kentin en önemli geçim kaynaklarından birinin turizm olduğunu ancak bu sektördeki olumsuzlukların kentte de ciddi şekilde hissedildiğini belirten Depboylu, sorunlara ilişkin önlemlerin bir an önce alınması gerektiğine işaret etti.

Depboylu, Aydın'ın tarımsal üretim ve hayvancılık konusunda da sorunlar yaşadığını dile getirdi.

Yerinden söz alan MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, bir grup ataması yapılmayan sağlıkta yardımcı personelin kendisini ziyaret ederek, sorunlarını aktardığını anlattı. Plansızlığın işsizlik ve istihdam sorunlarına yol açtığını dile getiren Usta, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tutuklu bulanan bazı erlerin ailelerinin mağduriyetlerini kendilerine ilettiğini de aktararak, haksızlıkların bir an önce sona erdirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, partisinin Diyarbakır Milletvekili idris Baluken'in ciddi bir operasyon geçirdiğini, ancak sağlık durumunun iyi olduğunu ifade ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Kerestecioğlu, İstanbul'da düştüğü kuyudan 11 gün sonra kurtarılan yavru köpeğin fotoğrafını da göstererek, iyiliği hatırlatan bu çabada katkısı olan herkese teşekkür etti.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi de Baluken'e geçirdiği ameliyat nedeniyle geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Hamzaçebi, düştüğü kuyu nedeniyle "Kuyu" ismi verilen yavru köpeğin kurtarılmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, başarılı bir operasyonla kurtarılan köpeğin insanları sevgi kavramı üzerinden birleştirdiğine işaret etti.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem'in referandum sonucuna ilişkin sözlerine değinerek, "Bunlar sıradan sözler değildir. Her ne kadar AKP Genel Merkezi'nin istifasını istediği duyurulmuşsa da bu sözleri söyleyen kişinin bir yerden güç aldığı, bu güçle bu sözleri sarf ettiği tartışmasızdır. Bunun azmettiricileri var." ifadelerini kullandı.

Gök, referanduma gidilirken başta siyasetçiler olmak üzere herkesin söylemlerine dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak, kutuplaştırıcı laflardan kaçınılmasını istedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da Erdem'in sözleriyle ilgili şunları kaydetti:

"Erdem'in basına yansıyan ifadelerini kesinlikle doğru bulmadığımızı, net ifadelerle reddettiğimizi belirtmek isterim. Bununla ilgili genel merkezimiz gerekli adımları atmıştır. Kişinin istifası istenmiş ve açığa alınmıştır. Dolayısıyla bu konu bizim açımızdan arka plana düşmüştür. 'Başkanlık geçerse kan dökülür' tarzı bir dil ne kadar yanlışsa, Manisa'da basına yansıyan konuşmada o kadar tehlikeli ve yanlıştır. Ben herkesi bu konuda tekrar sorumlu davranmaya davet ediyorum. Huzur ve güven içinde milletimizin iradesini sandığa yansıtmak hepimizin görevidir."

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da söz alarak, Erdem'in sözlerini kabul etmenin mümkün olmadığını, bu sözleri sarf eden kişinin görevinden alınmış olmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Akçay, referandum sürecinde söz söyleyen, görüş dile getiren herkesin büyük sorumluluğu bulunduğunu, toplumu kamplaştıracak söylemlerden geri durulması gerektiğini vurguladı.

HDP'nin, yaşanan işçi ölümleri ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda öneri üzerinde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Türkiye'de iş kazalarında ölümlerin olmasının normalmiş gibi gösterildiğini, "fıtratında var" denildiğini iddia etti.

Bunu kabul edemeyeceklerini, siyaset kurumunun bu ölümleri durdurması gerektiğini ifade eden Paylan, "AK Parti döneminde 18 bin 604 iş cinayeti yaşandı." dedi.

Sadece 2016 yılında bin 970 iş cinayeti yaşandığını savunan Paylan, Türkiye'nin iş cinayetlerinde Avrupa'da birinci, dünyada ise üçüncü sırada olduğunu söyledi.

"Almanya'nın gayri safi hasılası bizim 3 katımız ama orada Türkiye'nin on beşte biri kadar işçi hayatını kaybediyor." diyen Paylan, Türkiye'de işsizlik oranının da yüzde 12,1'e çıktığını belirtti.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, ülkede en çok iş kazasının kömür ve linyit sektöründe yaşandığına dikkati çekti.

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, AK Parti döneminde 18 bin kişinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini iddia ederek, "Eğer yeterli önlem alınsaydı bu cinayetlerin yüzde 95'i önlenirdi ama önlem alınmadı."ifadesini kullandı.

Akkaya, iş kazalarıyla ilgili yasaların çıkartıldığını ancak bu yasaların uygulanamadığını söyledi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, Türkiye'nin iş güvenliği ve sağlığı alanında sorumluluklarını yerine getiren bir ülke olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin bu alanda uluslararası alandaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve bu konudaki uluslararası anlaşmaları onayladığını aktaran Kaçar, 2012'de çıkarılan yasayla bütün çalışanların iş güvenliği kapsamına alındığını belirtti.

Mahmut Kaçar, ölümlü iş kazalarının 2002'ye göre azaldığını ama tamamen bitmediğini ifade ederek, tamamen bitirilmesi için çıkarılan yasaların tam olarak uygulanması gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından HDP'nin önerisi kabul edilmedi.

Bu arada CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Genel Kurulda yapılan oylamada, CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen'in istifası ile boşalan TBMM Katip Üyeliğine seçildi.

TBMM Genel Kurulunda, çeşitli uluslararası anlaşma ve mutabakat metinlerinin onaylanmasına ilişkin 20 tasarı kabul edildi.

Genel Kurul, bu haftaki çalışmasında toplam 51 uluslararası anlaşmalara ilişkin tasarıları kabul etti.

Bugün kabul edilen anlaşmalar ise şöyle:

- Türkiye ile Norveç Krallığı Arasında Enerji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

- Türkiye ile Sudan Arasında Hidrokarbon Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Sudan Arasında Elektrik Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Cibuti Arasında Enerji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Kenya Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Birleşik Meksika Devletleri Hükümeti Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile İslam Kalkınma Bankası Grubu Arasında Türkiye ve İKB Üye Ülkeleri Arasındaki Ticaret ve Yatırımların Teşviki İçin İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Gelişen Sekiz Ülke Ekonomik İşbirliği Örgütü Şartının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı

-Türkiye ile Sierra Leone Arasında Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Kolombiya Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Honduras Arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Nikaragua Arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Filistin Arasında Ekonomik İşbirliği Konseyi Kurulmasına Dair Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Gine Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Gambiya Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Güney Afrika Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşmasını Değiştiren Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması ve Eki Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Gambiya Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

-Türkiye ile Karadağ Arasında Konsolosluk Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 20 tasarının kabulünün ardından yerinden söz aldı. Genel Kurulun üç günlük çalışmasında 51 anlaşmanın yasalaştığını belirten Turan, bu ortak iradeye katkı sunan tüm partilere, Meclis Başkanlık Divanına ve TBMM çalışanlarına teşekkür etti. Turan, sözleşmelerin hayırlı olmasını diledi.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, sıradaki tasarıların görüşülmesi için komisyonu ve hükümetin yerine almaması üzerine birleşimi 21 Şubat Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.