TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM'DE "GAZİ MECLİS'TE O GECE" KİTABININ TANITIM TÖRENİ...


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın 15 Temmuz darbe girişimini konu alan "Gazi Meclis'te O Gece" kitabının tanıtım törenine katıldı.

13 Mart 2017 Pazartesi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın 15 Temmuz darbe girişimini konu alan "Gazi Meclis'te O Gece" kitabının tanıtım törenine katıldı.

15 Temmuz akşamı Meclise geldiklerini ve siyasi parti temsilcileriyle Divanı oluşturduklarını anımsatan Kahraman "Parti rozeti yoktu, Türkiye vardı. Bambaşka bir akşamdı." diye konuştu.

Ahmet Gündoğdu'nun Özgür Özel'e ceketini verdiğini ve Özel'in "Ya Rabbi, kaderde milli görüş gömleğini giymek de varmış" dediğini aktaran Kahraman, bunların kitapta olduğunu ifade etti.

Ünüvar'a böyle bir kitap yazdığı için teşekkür eden Kahraman, şöyle devam etti:

"Menfur bir gece yaşadık. Fethullah, güzel bir isim. Herkes bir isim arıyor, FETÖ diyor. Ben ona yeni bir isim buldum: Çakal Carlos. Dünyanın en meşhur teröristi. Hapiste. Hadi o sipariş alarak parayla yapıyor. İnsan kendi toprağının, vatanının, ekmeğini yediği yeri, Meclisi şu hale getirir mi? Buna rıza gösterir mi be zalim?

O akşam bütün arkadaşlarımızı meydandaydılar. Akıllarına asla ölümü getirmediler? Çünkü biz inanıyoruz ki ecel ne öteye gider ne beriye. Dolayısıyla böyle bir hadisede vefat edildiğinde şehit oluyoruz. Hiç aklımıza korku gelmedi. Meydanlardakilerin de şehirlerdekilerin de aklına böyle bir şey gelmedi. Allah korudu ve millet el birliği yaptı. Bütün siyasi partilerle, bütün sivil toplum kuruluşlarıyla tek yürek halinde, bütün halinde bir musibet önlendi. 15 Temmuz eğer tahakkuk etseydi 16 Temmuz'daki Türkiye'yi düşünebiliyor musunuz? Bir tarafta Daeşistan, Kürdistan, Ermenistan, bir bölüm kalmış Türkiye'ye, birbirini boğazlayan insanlar... Suriye bize geldi, biz nereye gideceğiz? Allah bizi korudu. Cumhurbaşkanımızın halkı meydanlara çağırması fevkalede bir hadise oldu, büyük payı var.

Bundan böyle hiç kimse eline silah alıp, bildiri okuyup, bilmem ne konseyi deyip 'darbe yaptım' diyemez. Çünkü toplum, demokrasiyi özümsediğini ortaya koydu."

"Başbakan odasının oraya düşen bomba 20 metre Genel Kurul tarafında gelseydi, tavan çökmesi ve kim bilir kaç tane şehidimiz olacaktı?" diyen Kahraman, Genel Kurulun altında sığınak olduğunu sandıklarını belirtti. Kahraman, buraya tüm ihtiyaçlara cevap veren bir sığınak yapılacağını bildirdi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, Meclise geldiği zaman durumun ciddiyetini anladığına değinen Kahraman, "Ne derece doğru söz bilmem ama Hollanda'nın, Avrupa'nın son tavrı ne gösteriyor, işin içindeydiler. Yoksa Erzurum'dan bir imam kalkacak da bu kadar büyük organizeyi yapacak. Zaten bize başsağlığı, geçmiş olsun, teselli için bir ay sonra geldi Batı. Büyüyeceğiz, güçleneceğiz. Adı başkanlık ya da parlamenter sistem, ne olursa olsun, 16 Nisan'da referandumumuz var ama Türkiye diktalara tekrar sürüklenmeyecek ve büyümesine devam edecek. Korkuyorlar, korkacaklar, korksunlar, biz yürümeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Kahraman, perşembe günü referandum dolayısıyla Genel Kurulun tatile gireceğini anımsatarak, "Bilahare çalışmalar başlayacak. Örnek çalışmalar olması dileğindeyim." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın "Gazi Meclis'te O Gece" kitabının tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, Ünüvar'ın o gece yaşananları en iyi şekilde yansıttığını bildirdi.

O gecenin, 1920 tarihindeki gibi TBMM'nin ikinci defa Gazi olduğunu ispat ettiğini belirten Elitaş, "O gece tüm siyasi partilerden 100'ün üzerinde milletvekili, millet adına göğsünü siper ederek TBMM'yi savunmayı bir görev bildi. Kalplerindeki iman ve gönüllerindeki demokrasi şuuruyla milli iradeye yapılmış bu silahlı terör örgütüne karşı bombaların altında kahraman Türk milletine yaraşır davranışla kahramanlık gösterdiler." dedi.

Sadece TBMM'deki milletvekilleri değil Türkiye'nin her yerinde milletvekillerinin sabaha kadar meydanlarda üniformalı terörizme karşı mücadele için gayret gösterdiğinin altını çizen Elitaş, aziz Türk milletinin bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu vurguladı.

Elitaş, Allah'tan bir daha 15 Temmuzlar yaşatmamasını, Türkiye'nin, birlik ve beraberliğine olan inancını devam ettirmesini temennisi etti.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de 15 Temmuz gecesinin, kendilerinden sonraki kuşakların da öğrenmesi gereken bir gece olduğunu belirtti.

O gece bir şeylerin olduğunu farkettiklerinde CHP Genel Merkezi'ne gittiklerini ve gelişmeleri oradan takip etmeye başladıklarına değinen Gök, "Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bombaların yağdırıldığına, kurşunların yağdırıldığına bizzat tanık olunca AK Parti Grup Başkanvekillerini ve Meclis başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı'yı arayarak durumun vehametini kendim bildirdim. O geceyi birlikte dayanışma duygusu içerisinde takip ettik." dedi.

Meclisin açıldığının kendilerine duyurulması ile genel merkez binasında bulunan milletvekilleriyle TBMM'ye geldiklerini belirten Gök, şöyle devam etti:

"Birbirimizle kucaklaştık ve ileriye dönük umutlarımızı, iddialarımızı ve bir darbe girişiminin çökmesine neden olacak açıklamalarımızı Meclis Genel Kurulunda hep beraber yaptık. İnanıyorum ki hiçbir parti ayrımı gözetmeksizin herkesin darbeye karşı ortak bir duruş sergilemesi darbe girişiminin moral ve motivasyonunu bozan en önemli etkenlerden biri olmuştur. Meclis de bence bu yüzden bombalanmıştır. Sabaha kadar bombaların altında halktan aldığımız yetki çerçevesinde gerekirse canımızı da ortaya koyma kararlılığı içerisinde mücadele ettik."

Gök, Türkiye'de yeni bir siyaset dilinin oluşması, toplumdaki demokrasi kültürünün genişletilmesi ve bir daha darbelere yol açılmaması adına kararlı tutumlarını o gece olduğu gibi bugünde gösterdiklerini kaydetti.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise aylar süren yoğun çalışma sonunda ortaya çıkarılan kitabın bir Meclis yayını olarak tanıtılmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

15 Temmuz gecesi çok önemli hadiselerin yaşandığını, tarih boyunca rastlanılmayan büyük bir ihanet suikasti ile karşı karşıya kalındığını belirten Akçay, bu suikastin milli iradeye yönelik gerçekleştirildiğini anlattı.

Darbe girişimi hareketliliğinin başladığı ilk dakikalardan itibaren MHP Genel Merkezinde Genel başkan Devlet Bahçeli başkanlığında ani istişareler doğrultusunda o an Ankara'da bulunan tüm milletvekilleriyle milli iradeyi savunmak adına Meclise gittiklerini vurgulayan Akçay, şunları ifade etti:

"O an yaşadığımız atmosferi, duygudaşlığı milli ruh içerisinde hep birlikte gösterdik. Sokaklarda aziz milletimizin tüm fertleri darbe karşıtlığını sergilerken diğer tüm kurumlarımız da başarıyla bu darbe girişimini bertaraf etme gayreti göstermiştir. Öyle inanıyorum ki 15 Temmuz'da sarf edilen mücadele çocuklarımız ve torunlarımıza bırakacağımız en büyük şeref olacaktır. Bu düşüncelerle kitabı hazırlayan Sayın Necdet Ünüvar'a, Meclis Başkanımıza ve katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum."

AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz de 15 Temmuz gecesi gibi bir gecenin bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

15 Temmuz gecesinde çeşitli illerde olduğu gibi Ankara'da TBMM'nin de yoğun bombardıman altında kaldığına dikkati çeken İnceöz, pek çok milletvekili ile silah arkadaşı olmanın onurunu yaşadıklarını söyledi.

İnceöz, 15 Temmuz'da asrın en uzun gecesinin yaşandığı belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"15 Temmuz sadece bir darbe girişimi değildi. 40 yıldır devletin içerisine hain ve sinsice örgütlenenlerin, 79 milyona kurmuş olduğu bir pusuydu. Bu bir darbe girişimi değil bir işgal girişimiydi. Cumhurbaşkanımızın 'Meydanlara çıkın' ifadesi, Başbakanımızın meydanlara çağrısı... Bizler daha o çağrı gelmeden evimizden 'Vatansa gerisi teferruat' diyerek soluğu Meclis'te aldık. O gece Gazi Meclis bombalandı. Bombalar altında millet iradesine sahip çıkma gayreti içerisinde olduk. Milli iradeye sahip çıkan değerli milletvekillerime, aziz milletimize şükranlarımı sunuyorum."

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ise "Gazi Meclis'te O Gece" kitabının sadece yazarı olduğunu, kahramanlarının ise Mecliste bulunduğunu dile getirdi.

15 Temmuz'un karanlık ve uzun bir gece olduğuna işaret eden Ünüvar, "O gece 247 şehidimiz oldu. Kendisini tanklara, silahlara siper etmiş asil milletimiz... Tarihe not düşmek adına bu kitabı yazdık. Bu kitap 7 saatlik hadisenin 700 sayfalık bir özetidir. Esasında tarihi bu millet yazdı. Bu milletin parlamentodaki temsilcilerinin neler yaptığını bu kitapta yazdık. Bu kitapta eksik ve kusurlar varsa o kusurlar bana aittir. Onur milletvekillerimize eksik ve kusur bana aittir." ifadesini kullandı.

Ünüvar, 15 Temmuz'da Mecliste grubu bulunan 4 partiden 3'ünün verdiği mesajın "Lütfen bu millete ayar vermeye çalışmayın, ayar verirseniz biz iktidarı, muhalefetiyle karşınızdayız" olduğuna dikkati çekti.

Ünüvar, o günü yazmanın önemli olduğunu ve bu fırsatı kendisine veren TBMM Başkanı İsmail Kahraman başta olmak üzere tüm siyasi partilere teşekkürlerini sundu.

Konuşmalar sonrası Ünüvar, salondakilere kitabını takdim etti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.