TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ŞEHİT TÜRK DİPLOMATLAR ANILDI


Şehit Türk diplomatlar, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen törenle anıldı. Törene TBMM Başkanı adına TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Erbay Kücet katıldı.

18 Mart 2017 Cumartesi

Şehit Türk diplomatlar, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen törenle anıldı. Törene TBMM Başkanı adına TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Erbay Kücet katıldı.

Dışişleri Bakanlığı mensupları, şehit yakınları ve yabancı misyonların temsilcilerinin katılımıyla Cebeci Asri Mezarlığı'nda düzenlenen tören saygı duruşuyla başladı. Daha sonra söz alan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, yurt dışında Türkiye'yi özveri ve şerefle temsil ederken terör örgütleri tarafından şehit edilen diplomatlar ve aile fertleri başta olmak üzere tüm şehitleri anmak için bir arada bulunduklarını belirtti.

Yalçın, yakın dönemde PKK ve DEAŞ tarafından gerçekleştirilen terör saldırılarında hayatını kaybeden tüm vatandaşları ve terör örgütleriyle mücadalede şehit düşen kamu görevlilerini rahmetle andığını kaydetti.

En önemli sınamalardan biri olan terörün tüm insanlığın karşısında duran bir bela olduğunu ifade eden Yalçın, şöyle devam etti:

"Bir çok masum vatandaşını teröre kurban veren bir ülke olarak Türkiye, tüm terör örgütleriyle hiçbir ayrım gözetmeksizin mücadelesini kararlıkla sürdürmektedir. Aynı zamanda terörle mücadelede etkin uluslararası iş birliğinin gerçekleşmesi için gayretlerimizi artırarak devam ettireceğimiz de şüphesizdir. Bir insanlık suçu olan terör belasından her dönemde fazlasıyla zarar gördüğümüz bir sır değildir."

Türkiye'nin küresel terörle ilk tanışmasının dışişleri bakanlığı mensuplarına yapılan saldırılarla olduğunu belirten Yalçın, bakanlığın 1970’li yıllardan bu yana Ermenistan'ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu (ASALA), Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları (JCAG), Ermeni Devrimci Ordusu (ARA) ve 17 Kasım gibi terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen saldırılarda 40 mensubunu yitirdiğini hatırlattı.

Yalçın, "1970’li ve 1980’li yıllar boyunca, Türk diplomatları tüm tehditlere rağmen, kendilerinin ve ailelerinin hayatlarını riske atarak görevlerini yerine getirmiş, ülkelerine ve vazifelerine olan bağlılıklarını hiçbir zaman kaybetmemişlerdir. Maalesef onlarca masum can, sadece Türk oldukları ve Türkiye’yi temsil ettikleri için şehit edilmişlerdir." açıklamasında bulundu.

Törende ayrıca Mamak İlçe Müftüsü Ramazan Ilıkkan tarafından Kuran okundu ve şehitler için dua edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Sadık Arslan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman adına Meclis Genel Sekreter Yardımcısı Erbay Kücet, Başbakan Binali Yıldırım adına Gülsüm Akbulut ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu adına ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın'ın şehitlik anıtına çelenk bırakmasının ardından tören son buldu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.