TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

NATO PARLAMENTER ASAMBLESİ TÜRK DELEGASYONU BAŞKANI BAK'IN BASIN AÇIKLAMASI...


Nato Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, anayasa değişikliği referandumun uluslarararası gözlemine ilişkin basın açıklamasında bulundu.

19 Nisan 2017 Çarşamba

Nato Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, anayasa değişikliği referandumun uluslarararası gözlemine ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Bak, açıklamasında şunları kaydetti:

"Türkiye Avrupa'da demokratik değerlerin, hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının güçlendirilmesi için uluslararası kurumlarla her zaman işbirliği içinde olmuştur. Bu bağlamda, Türkiye seçim süreçlerinin tarafsız bir şekilde değerlendirilmesi amacıyla uluslararası kurumlara seçim gözlem davetleri yapmaktadır. Aynı şekilde 16 Nisan 2017'de gerçekleştirilen referandum için de davet yapılmıştır. Ancak seçim gözlem heyetinin yaptığı değerlendirme tarafsız ve nesnel olmaktan uzaktır.

Türk halkı referanduma çok yüksek oranda bir katılım göstererek demokrasiye olan bağlılığını sergilemiştir. Referandum, ilgili tüm hukuki düzenlemelere azami saygı gösterilerek gerçekleştirilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesini sağlamıştır. Seçim gözlem heyeti bunları göz ardı ederek referandum gözlemlerinde taraflı bir tutum benimsemiştir. Bu durum heyetin bir üyesinin Avrupa Birliği'nin de terör örgütü listesinde bulunan PKK'ya açıktan destek vermesiyle daha da vahim bir hal almıştır.

Seçim gözlem heyetleri Türkiye'deki demokratik süreçlere gerçekten katkı vermek niyetindelerse raporlarının nesnel bir bakış açısıyla hazırlanması gerekmektedir. Bu raporların siyasi ve taraflı gözlemler içermesi seçim gözlemlerinin güvenilirliklerini kaybetmelerine sebep olacaktır."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.