TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

AKPM TÜRK DELEGASYONU BAŞKANI KÜÇÜKCAN'IN BASIN AÇIKLAMASI...


AKPM Türk Delegasyonu Başkanı Talip Küçükcan, anayasa değişikliği referandumunun uluslarararası gözlemine ilişkin basın açıklamasında bulundu.

19 Nisan 2017 Çarşamba

AKPM Türk Delegasyonu Başkanı Talip Küçükcan, anayasa değişikliği referandumunun uluslarararası gözlemine ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Açıklama şöyle:

"Seçim gözlem misyonlarının görevi seçim sürecini nesnel bir şekilde inceleyerek sürecin iyileştirilmesi için tavsiyelerde bulunmaktır. Bu görev onlara siyasi demeçler verme ya da oyun hangi yönde kullanılması gerektiği yönünde tavsiyelerde bulunma yetkisi vermez. Bu çerçevede Türkiye tarafsızlıklarını koruma ve objektif raporlar yazmaları koşuluyla uluslararası seçim gözlem misyonlarını seçimleri izlemeye davet etmektedir. Bu itibarla 16 Nisan 2017'de gerçekleştirilen referendum için de uluslararası gözlemcilere davetler gönderilmiştir.

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi ile AKPM'nin ortak yayınladığı "Ön Bulgular ve Sonuçlar" raporu ciddi kusurlar içermektedir. Öncelikle rapor referandumun uluslararası standartlarda yapılmadığını iddia etmektedir. Bu ifade referandumun ilgili hukuki düzenlemelere uygun gerçekleştiği gerçeğini göz ardı etmektedir ve kabul edilemez bir ifadedir. Ayrıca seçim gözlem heyetinin bir üyesi AB ve Türkiye'nin PKK'yı terör örgütü olarak kabul ettiğini küstahça hiçe sayarak açıktan açığa PKK'yı desteklemektedir. Bu durum raporun tarafsızlığına gölge düşürmektedir. Son olarak rapor Türk halkının demokrasiye bağlılığını dikkate almamaktadır. Yüzde seksen beş seviyesindeki katılım, tüm Avrupa ülkeleri için örnek olacak niteliktedir.

Uluslararası seçim gözlem misyonlarının tarafsızlıklarını ve nesnelliklerini muhafaza etmeleri önemlidir. Üyeleri ve çalışmalarına ilişkin ciddi şüphelerin oluşması halinde bu şüphe görevlerini yerine getirmelerini imkansız kılacaktır. Bu bağlamda, seçim gözlem heyetleri görevlerini nesnel ve tarafsız bir şekilde yerine getirme hedefiyle raporlarını hazırlamalıdırlar."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.