TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN 81 İLDEN VE KKTC'DEN GELEN GENÇLERİ KABUL ETTİ


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile beraberindeki 81 ilden ve KKTC'den gelen gençlik temsilcileri ve sporcuları TBMM Tören Salonunda kabul etti.

18 Mayıs 2017 Perşembe

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile beraberindeki 81 ilden ve KKTC'den gelen gençlik temsilcileri ve sporcuları TBMM Tören Salonunda kabul etti.

Kabulde yaptığı konuşmaya "Merhaba gençler." diye başlayan TBMM Başkanı Kahraman, "En gençlerinizden biriyim. İnsan yaşlılığını kabul etmez. Mühim olan ruhun genç olması." ifadesini kullandı.

"İnsan öğrenmeyi bıraktığı gün yaşlanır. Öğrenmeyi bırakan insan 80'inde de olsa 20'sinde de olsa yaşlıdır." sözünü anımsatan Kahraman, "Öğreneceğiz, öğrenmeye devam edeceğiz. Hangi yerde, hangi noktada, hangi yaşta olursak olalım." diye konuştu.

Kurtuluş Savaşı sırasında devleti yok etmek isteyenlere karşı milletin bir bütün olarak bir araya geldiğini ve buna fırsat vermediğini hatırlatan Kahraman, bunda emeği geçen herkesten Allah'ın razı olmasını dileyerek, bütün şehitleri minnetle ve şükranla andıklarını söyledi.

Türkiye'nin, köklü bir maziye sahip büyük ve güçlü bir devlet olduğunu belirten Kahraman, tarihe sahip çıkılması ve kimlik şuurunun bilinmesi gerektiğini kaydetti. Kahraman, "Milli şuurumuz olacak. Milli bütünlüğümüz olacak. Tarihimizi bileceğiz. Kendimiz olacağız. Biz olmalıyız. Kimliğimizle, mazimizle, inancımızla biz kendimiz olacağız. Fotokopi, mukayyit, taklitçi değil. Bir cihan devletinin varisiyiz, gelişiyoruz. Daha ötelere gideceğiz." görüşünü dile getirdi.

Ülkenin, 15 Temmuz'da darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını anımsatan Kahraman, o gün kendi iradesiyle Meclisi açtığını anlattı. "Kaptanlar gemilerini terk etmezler, fareler terk eder. Benim milletim fare değil." diyen Kahraman, darbe girişimine karşı Meclisteki siyasi partilerin bir bütün halinde olduğunu ve demokrasinin özümsendiğinin bütün dünyaya gösterildiğini belirterek, ülkenin daha da ileri gideceğini vurguladı.

Kahraman, "Bizim Kurtuluş Savaşımızı yöneten başta Mustafa Kemal, silah arkadaşları, onunla beraber Samsun'a çıkan 19 subay, Anadolu'daki birçok kumandanımız ve bütün bir halkımız emperyalizme karşı durdu ve cihan devletinin devamı olarak devam ediyoruz." dedi.

Türkiye'nin gönül coğrafyasının, siyasi sınırlarından çok daha geniş olduğunu belirten Kahraman, bütün bir dünyanın Türkiye'den liderlik beklediğini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç ise bugün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde belki de en önemli duraklardan birisinde olduklarını dile getirerek, "Gazi Meclisimizin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kuran Meclisin içindeyiz." diye konuştu.

TBMM'nin, 15 Temmuz gecesi Türkiye'ye, devlete ve tüm değerlere ihanet eden ve FETÖ'cülerin başını çektiği darbecilerin saldırısına uğradığını ve tam anlamıyla gazi olduğunu anlatan Kılıç, gençlere seslenerek, "15 Temmuz gecesi, bu gazi Meclise, yüce Meclise yapılan saldırının izlerini görün ve bunların bir daha yaşanmaması için ne kadar çok çalışmamız gerektiğini hatırlayın." dedi.

Meclis Başkanı Kahraman'ın, o gün, milletvekilleriyle birlikte en dik duruşu sergilediğini belirten Kılıç, Türkiye'nin birlik ve beraberlik ruhuyla geleceğe yürümekte kararlı olduğunu vurguladı.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" sözünün Meclis Genel Kurul salonunda yazılı olduğuna dikkati çeken Kılıç, "Bu aziz millet 16 Nisan günü yapılan halk oylamasıyla, bu sözün tam anlamıyla yerine gelmesi için de kararını vermiştir." dedi.

Referandum ile gençlerin milleti temsilen Mecliste bulunmalarının önündeki her engelin kaldırıldığını kaydeden Kılıç, gençlerin bunu en iyi şekilde kullanacağına inandığını söyledi.

Kılıç, "Şunu unutmayalım, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizim ilk devletimiz değildir ama Allah'ın izniyle son devletimiz olacaktır ve ilelebet payidar olacaktır. İşte içinde bulunduğumuz TBMM, bunun en önemli teminatlarından birisidir. Meclisimiz her zaman dünyadaki saygın yerini ve dünyadaki meclisler arasındaki ayrıcalıklı yerini ilelebet korumaya devam edecektir." diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlediği "Gençlerden Ecdada Mektup, 15 Temmuz Şehitlerine Mektup" yarışmasında 13-17 yaş kategorisinde birinci olan Abdullah Selman Pullu, 18-21 yaş kategorisinde birinci olan Keremhan Yaman ve 22-29 yaş kategorisinde birinci olan Ayşenur Karasu kürsüye çıktı. Karasu'nun mektubunu okumasının ardından, birinci olan gençler mektuplarını TBMM Başkanı Kahraman'a hediye etti.

Programın sonunda, Kahraman ve Kılıç, gençler ve sporcularla birlikte Meclis Şeref Kapısı önündeki merdivenlerde toplu fotoğraf çektirdi.

Programın ardından, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a nezaket ziyaretinde bulundu. TBMM Başkanı Kahraman'ın makamında gerçekleşen ziyaret görüntü alınmasının ardından basına kapalı gerçekleşti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.