TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Akif Hamzaçebi başkanlığında toplandı. Hamzaçebi, yapılan iki yoklamada da yeter sayı bulunamayınca, birleşimi, yarın saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

16 Haziran 2017 Cuma

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, şehit edilen öğretmen Şeyma Aybüke Yalçın'ın, maaşının yarısıyla okulunun eksiklerini giderdiğini belirterek, "Ya PKK'cılık yapanlar, bölge insanını istismar edenler nelerini verdiler?" diye sordu.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Akif Hamzaçebi başkanlığında toplandı.

Özdağ, Batman'da öldürülen Şeyma Aybüke Yalçın öğretmenin anısına ithafen gündemdışı konuşma yaptı.

Terör örgütü PKK'nın çirkin yüzünü bir defa daha gösterdiğini ve gencecik bir öğretmene kıydığını vurgulayan Özdağ, "Bu kaçıncı öğretmen şehidimiz, bu kaçıncı ihanet? Daha hala televizyon ekranlarına çıkıp 'PKK bir milli mücadele hareketidir' diyen var mı acaba?" sorularını yöneltti.

"Ya düne kadar 'kırmızı fularlı kız' güzellemeleri yapanlar, hainliklerini kırmızı fularla ambalajlayanlar; Aybüke kırmızı fularlı değil. Elinde silah da yok. Onun için kırmızı fularlı hain kadar haber olmadı." diyen Özdağ, şöyle konuştu:

"Aybüke, öğretmen maaşının yarısıyla okulunun eksiklerini giderdi, ya PKK'cılık yapanlar, bölge insanını istismar edenler nelerini verdiler? PKK bir ihanet hareketidir, Kürt gençlerini iğfal eden, eline silah veren, dininden imanından eden kardeş katili bir deccal hareketidir. Kürt kardeşlerimiz okumasın, eğitim almasın diye okul yakan, öğretmen öldüren haindir. İnsanlarımıza yol, su, fabrika gitmesin diye iş makinalarını yakanlar hainlerdir. Türkiye Irak değildir, Irak olmayacaktır; Türkiye Suriye değildir, Suriye de olmayacaktır. Aybükeler var oldukça bu ülkenin semalarında ay yıldızdan başka bayrak olmayacaktır.

Aybüke'miz artık Sadık Bey ile Zehra Hanım'ın kızı değildir, bütün vatanın evladıdır. Artık Aybüke vatandır, vatan Aybüke ve Aybükelerdir. O, artık türkülerimizdedir, al yazmalarımızdadır, Fatihalarımızdadır, Yasinlerimizdedir. Rahat uyu Aybüke öğretmen. Şehadet kürsüsünde en büyük dersi verdin. Bir okulun öğretmenliğinden bir neslin öğretmenliğine terfi ettin. Bu dersin kıyamete kadar sürecek ve senin dersini bu aziz millet hep dinleyecek."

CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne dün itibarıyla 49 yıllık üretim lisansı verdiğini anımsattı,

Tüm dünya yenilenebilir doğa dostu enerji kaynaklarına yönelirken, halkın onca itirazına ve tepkisine rağmen bu planın, her cümlesine "milli irade" diyerek başlayanlarca onaylanmasının düşündürücü olduğunu kaydeden Çamak, "Bütün çabalarımıza rağmen bu girişimi engelleyemesek de tarihe not düşmek boynumuzun borcudur. Nükleer değil, doğa dostu yenilenebilir enerji istiyoruz." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri iç siyasetin bir rekabeti olarak görmenin Türkiye'nin hayrına olmadığını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, partilerin grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi'nin "Katar gibi Türkiye'ye de yaptırım uygulansın." çağrısının kamuoyuna yansıdığını anımsattı.

"Bir darbecinin yaptığı bu çağrıyı ve teklifi kınıyoruz ve Türkiye düşmanlığı olarak kabul ediyoruz." diyen Akçay, "Katar'dan sonra sıranın Suriye ve Türkiye'ye geleceğini söyleyenlere soruyoruz: Sıra Türkiye'ye geldiğinde siz nerede duracaksınız? Safınız neresi olacak? Türkiye düşmanı işbirlikçilerin ve darbeci Sisi'nin yanında mı hizalanacaksınız, yoksa Türkiye'nin varlığı, birliği, bütünlüğü ve milletin yanında mı olacaksınız?" diye sordu.

Türkiye terörle mücadelede önemli başarılar elde ettiğini dile getiren Akçay, TSK'nın gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarda özellikle bölücü terör örgütüyle mücadelede önemli adımlar atıldığını söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, 97 yıllık Meclis tarihi boyunca acaba devamsızlıktan ötürü hakkında işlem yapılan, ödenekleri ve maaşı kesilen ve milletvekilliğinin düşürülmesi gündeme alınan hiç örnek olup olmadığını öğrenmek istediğini belirtti.

Yıldırım, "Başbakanlık görevden uzaklaştırılan Ahmet Davutoğlu'yla ilgili özellikle yoklama tutanaklarına baktık, şimdiye kadar, sadece ocak ayında birkaç defa Anayasa değişiklik paketi için oy kullanmak üzere gelmiş. Ahmet Davutoğlu için bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz?" diye sordu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün Berkin Elvan'ın vurulmasının 4. yılı olduğunu ifade ederek, "Bin 461 gündür ailesinin adalet arayışı devam ediyor. O hep 15 yaşında ve hepimizin yüreğinde, hatıralarında 15 yaşında olarak kalacak." dedi.

Bu pazar gününün Babalar Günü olduğunu anımsatan Özel, "Yüreği yanan, oğlu şehit olmuş, çocuğunu kaybetmiş bir baba ve babasız kalmış bir evlat varsa onların acıları bir kez daha hepimizin ortak acısıdır. Şehitleri ayrıştırmadığımız, evlatsız babaları, babasız evlatları, babanın ya da evladın siyasetine göre değil, insanlık onuru ve evlatlık üzerinden tarif eden bir Türkiye'ye hepimizin ihtiyacı var. Yaptığımız yürüyüşün tüm adalet arayanlar için, tüm haksızlığa uğrayanlar için, tüm yüreği yananlar için olduğunun bir kez daha altını çiziyoruz. CHP olarak hangi dağ efkarlıysa bundan sonra da oradayız." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, 16-22 Haziran'ın Mülteciler Haftası olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu konuda tarih yazmış bir ülke olduğunu söyledi.

Herkesin ahlak ve vicdan üzerine bol miktarda retorik geçtiği, laf söylediği bir zamanda, Türkiye'nin, kısıtlı imkanlarıyla hemen yanı başında yaşanan Suriye vahşeti ve dehşetinden kaçan 3 milyonu aşkın insana ev sahipliği yapıyor; kardeşlik, insanlık hukukunun gereğini yaptığını söyleyen Bostancı, "Türkiye'yi dünyanın alkışladığını biliyoruz, içeriden de herkesin vicdanen ve ahlaken Türkiye'nin bu yaptığını onayladığını biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Ortadoğu'da yaşananları değerlendirirken "Buradan acaba Türkiye'ye de ne tür bir sonuç çıkar? İç siyasette acaba bizim için ne tür gelişmeler olabilir?" tarzındaki değerlendirmeleri çok yanlış bulduğunu vurgulayan Bostancı, "Ortadoğuda yaşanan gelişmeleri iç siyasetin bir rekabeti olarak görmenin Türkiye'nin hayrına olmadığını bu vesileyle de bildirmek isterim." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, TBMM Başkanlık Divanının, devamsızlıkları nedeniyle, HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ve Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın ödenek ve yolluklarının verilmemesine ilişkin kararı Genel Kurulda kabul edildi.

Sarıyıldız'ın, 3 Mart-15 Mart 2017'ye ilişkin "seyahat edemez" doktor raporuna dayalı izin talebinin, "bu raporun Hakem Hastanesinin fenne uygun olmadığına ilişkin bildirimi ve milletvekilinin belirtilen dönemde birçok siyasi faaliyete katılımının bulunması nedeniyle" reddine ilişkin kararı da Genel Kurulda kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda, HDP'nin gündeme ilişkin grup önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurulda, HDP'nin, Olağanüstü hal (OHAL) ile ihraç edilen akademisyenlerle ilgili grup önerisi görüşüldü. Öneri, konuşmaların ardından reddedildi.

CHP de sigortasız kayıt dışı çalışanların kayıt altına alınma yöntemlerinin araştırılmasına ilişkin grup önerisini Genel Kurula taşıdı.

Öneri üzerinde konuşan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, kayıt dışı istihdamın önemli bir sorun olduğunu belirtti.

Tarım, inşaat sektörü, küçük ve geçici işletmeler ile otellerin kayıt dışı istihdamın en fazla olduğu yerler olduğunu belirten Tor, kayıt dışı istihdamın ekonomik olumsuzluktan ve işsizlikten kaynaklandığını kaydetti.

Türkiye'de işsizlik oranının yüzde 12,6 olduğunu, kayıt dışı istihdam oranının da yüzde 33 seviyesine ulaştığını anlatan Tor, "Yani her üç çalışandan biri kayıt dışı çalışmaktadır, tarım sektöründeki kayıt dışı çalışma oranı ise yüzde 80 civarındadır." dedi.

MHP'li Tor, sosyal güvenlik sistemine aktarılan kaynakların doğru kullanımının, ancak kayıt dışı istihdamın azaltılması ile mümkün olabileceğini bildirdi.

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, ülkede, işçilerin katliam gibi maden kazalarında hayatını kaybettiğini iddia etti.

İşçilerin güvencesiz ve kayıt dışı çalışmak zorunda bırakıldığını savunan Ertan, "Yüzde 20 ile en büyük işsizlik oranına geçen yıl ulaşıldı, gençlerde işsizlik ise yüzde 25'e ulaştı, üstelik kayıtdışı istihdam da buna dahil değil." dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez ise AK Parti iktidarında çalışma hayatında çalışanlar lehine yapılan düzenlemeleri anlattı.

2002'de 5,6 milyon olan sigortalı sayısının 7,4 artarak, 13 milyona çıkarıldığını vurgulayan Etyemez, "Türkiye, her yıl iş gücüne 750 bin gencini katmaktadır. Üretimin artırılması ve yatırımın artırılmasını teşvik edecek birtakım önlemler alınmaktadır." diye konuştu.

Halil Etyemez, 78 milyon vatandaşın sosyal güvenlik kapsamında olduğunu bildirerek, "Ülkede toplam iş gücü 31 milyon, kadın istihdam oranı yüzde 11'lerden yüzde 28 oranına çıktı." ifadesini kullandı.

Alınan önlemlerle kayıt dışı istihdam oranının yüzde 52'lerden yüzde 32'lere düşürüldüğünü ifade eden Etyemez, çalışanlar sigortalı olmanın önemini daha da kavradıkça, kayıt dışı istihdamın giderek azalacağını kaydetti.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, konuşmaların ardından CHP'nin önerisini oya sundu.

Hamzaçebi, yapılan iki yoklamada da yeter sayı bulunamayınca, birleşimi, yarın saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.