TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ANAYASA KOMİSYONU...


Anayasa Komisyonu, AK Parti ve MHP'nin Meclis İçtüzük değişikliğine ilişkin ortak teklifi görüşmek üzere AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı.

14 Temmuz 2017 Cuma

Anayasa Komisyonu, AK Parti ve MHP'nin Meclis İçtüzük değişikliğine ilişkin ortak teklifi görüşmek üzere AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplandı.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, toplantının başında söz alarak, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı olması dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleneceğini hatırlattı.

Meclis İçtüzüğü gibi önemli bir konunun görüşmelerinin, anma etkinlikleri sonrasında gelecek haftaya bırakılmasını talep eden Gök, bunun şehitlere ve gazilere olan saygı ve etkinliklerin hakkıyla gerçekleştirilmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da teklifin alt komisyonda ele alındığına işaret ederek, "Sayın Gök'ün hassasiyetine teşekkür ediyorum. Önemli bir tespittir, doğrudur." dedi.

Elitaş, ancak yarının özel bir gün olmasının ve yapılacak etkinliklerin bugün gerçekleştirilecek çalışmaları engellemeyeceğini kaydetti.

Bir yıl önce 15 Temmuz gecesi Türk milletinin hiçbir siyasi parti ayrımı gözetmeksizin sokaklara çıkarak darbeye karşı durduğunu, milletvekillerinin Meclise gelerek demokrasiye sahip çıktığını vurgulayan Elitaş, "Biz burada kavga etmek için değil fikirlerimizi yarıştırmak için bulunuyoruz. 16 Temmuz sabahına nasıl yekvücut olarak çıktıysak, burada da siyasi partiler olarak tartışırız, görüşmelerimizi birbirimizi incitmeden ortaya koyarız, fikirlerimizi yarıştırırız." değerlendirmesinde bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da Gök'ün hatırlatmasını saygı değer bulduğunu vurgulayarak, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nü tüm siyasi partilerin beraberlik içinde kutlayacağını söyledi. Akçay, böyle bir anmanın yapılacak olmasının TBMM'nin çalışmalarına engel teşkil etmeyeceğini de belirtti.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise 44 yıllık İçtüzüğün değiştirilmesinin dar bir zamana sıkıştırılmaması gerektiğini ifade etti.

Komisyonda teklifin görüşmelerine başlansa bile bir günde tamamlayamayacağını savunan Yıldırım, çalışmaların kesintisiz şekilde sürdürülebileceği bir tarihin belirlenmesinin doğru olacağını dile getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, teklifin enine boyuna görüşülmesi gerektiğine ancak özel bir gün olması nedeniyle çalışmalara yarın devam edilemeyeceğine dikkati çekti.

Altay, "Bir çatışma ortamı beklentisinde değiliz. Biz İçtüzük teklifini milletvekillerinin özgürlüğünü kısıtlamaması, sesini kısmaması mantığı ile destekliyoruz. İçtüzük gibi çok önemli bir konuda, çoğunluğunuza da güvenerek, 'Bir oldu bitti ile bugün bitireceğiz' anlayışı içindeyseniz çok yanlış olur." şeklinde konuştu.

Komisyon Başkanı Mustafa Şentop ise teklifin görüşme takviminin önceden duyurulduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu takvimi değiştirmemiz için 15 Temmuz bir gerekçe değil tam aksine belki görüşmelerin sükunetle devam etmesi için bir uyarıcı olur. Yarını konuşmak için bugünün neticelendirilmesi gerekir. Yarınla ilgili kararı o zaman veririz. Toplantımızın devam edeceği yönündeki görüşümü beyan ediyorum."

Daha sonra teklifin görüşmelerine başlandı.

Alt Komisyon Başkanı AK Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz, alt komisyonun çalışması hakkında bilgi verdi.

Teklif sahipleri adına söz alan MHP Grup Başkanvekili Akçay, partisinin Meclisin daha etkin ve verimli çalışmasına yönelik düzenlemeleri desteklediğini bildirdi.

Geçmişte İçtüzük değişikliklerine yönelik girişimleri hatırlatan Akçay, "Meclisimizi bugünden yarına taşıyacak, yasama kalitesini artıracak, denetimi güçlendirecek İçtüzük değişikliğine ihtiyaç olduğu aşikardır." dedi.

Akçay görüşülen teklifin büyük bölümünün, Meclisin 24. döneminde üzerinde uzlaşılan değişikliklerden oluştuğunu da bildirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş da teklif sahibi olarak söz aldı.

Geçmişte ihtiyaç duyuldukça İçtüzük'te değişikliklere gidildiğinin altını çizen ve bu düzenlemeleri aktaran Elitaş, "En olumlu, en ılımlı, en uyumlu çalıştığımız dönemde dahi Meclis İçtüzüğünün ancak yüzde 20'sinin uygulandığını açık ve net bir şekilde ifade etmek istiyorum." dedi.

Görüşülen İçtüzük değişikliğinin teklif haline geliş sürecini hatırlatan Elitaş, AK Parti ve MHP olarak 16 Nisan referandumu sonrası ortaya çıkan tablonunun yasal düzenlemeler açısından gereğini yerine getirdiklerini kaydetti.

Elitaş, "Yaptığımız çalışmaların esası; muhalefetin olağanüstü itiraz edeceği bir konu olmadığını düşünüyorum. Bütün fikirlerin tartışıldığı, fikirlerin birlikte hareket edilerek teklife dercedildiği bir çalışma olur diye umut ediyorum. TBMM'nin verimli, etkili ve huzurlu çalışmasını sağlayacak teklife tüm milletvekillerinin katkı sağlayacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçtüzük teklifini eleştirerek, "İşin yapısı gereği konuşulan yer olan parlamentoda, konuşmak yerine 'maruzatına dilekçe ile arz etsin' anlayışı parlamentonun ruhuna aykırı. Böyle yaparsanız parlamento parlamento olmaktan, demokrasi demokrasi olmaktan çıkar." dedi.

AK Parti ve MHP'nin Meclis İçtüzük değişikliğine ilişkin ortak teklifinin görüşmelerine TBMM Anayasa Komisyonunda devam ediliyor.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, İçtüzük teklifinin parlamentoyu susturmaya yönelik olduğunu, bunun halkın iradesinin yok sayılması anlamını da taşıdığını savundu.

Teklif sahiplerinin Meclis verimliliğinden bahsettiğini dile getiren Beştaş, "Neye göre verimlilik? Nasıl bir verimlilik? Meclis bir şirket mi, fabrika mı?" diye sordu.

Teklifteki düzenlemeyle Genel Kurul'da Kürtçe konuşulmasına yaptırım getireceğini ileri süren Beştaş, sözlerini Kürtçe sürdürdü.

Beştaş'ın, sözlerine Kürtçe devam etmesinden komisyondaki bazı kişilerin ve hatta bürokratların bile rahatsız olduğunu gözlemlediğini söylemesine AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Sert, "İnsanları tahrik etmeyin, ideolojik konuşmayın." diyerek tepki gösterdi.

Beştaş ile Sert arasında kısa süreli sözlü tartışma yaşandı.

Milletvekillerine getirilmesi öngörülen para cezalarını da eleştiren Beştaş, "Bence artık kavasların eline birer pos cihazı verelim, gitsin para cezası verilen milletvekilinin kredi kartından hemen alsın cezayı." ifadelerini kullandı.

Beştaş'ın konuşmasının ardından CHP ve HDP'nin teklifin anayasaya aykırı olduğuna ilişkin önergeleri ayrı ayrı oylanarak reddedildi.

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, partisinin anayasaya aykırılık önergesindeki konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir şahıs devleti yapılmak istendiğini öne sürdü.

Olağanüstü hal ortamında gerçekleştirilen anayasa değişikliğinin bunun için yapıldığını iddia eden Erkek, şimdi de aynı amaçla Meclis İçtüzüğünün değiştirilmeye çalışıldığı görüşünü savundu.

"Teklife bakıyoruz ki milletvekilleri konuşmasın, aslında millet konuşmasın isteniyor." diyen Erkek, Meclisin etkin ve verimli çalışmasının konuşma sürelerini azaltarak yapılamayacağını belirtti.

Demokrasinin aynı zamanda düşünce ve ifade özgürlüğü olduğunu anlatan Erkek, öngörülen İçtüzük değişikliği ile bu özgürlüklerin zedelendiği iddiasında bulundu.

Erkek, "Bizim birinci sınıf demokrasiye ihtiyacımız var. Bu da uzlaşmacı, katılımcı, çoğulcu bir İçtüzük ile olur. Sağlıklı içtüzükler sağlıklı anayasalarla mümkündür. Onun için umarım Türkiye en kısa zamanda, 16 Nisan'da referandumla yürürlüğe soktuğu anayasa değişikliklerinden parlamenter sisteme döner." değerlendirmesini yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise teklifin yürürlük tarihinin dönem sonuna bırakılması gerektiğini, aksi halde milletvekillerinin dönem başında elde ettiği haklarını dönem ortasında kaybedeceğini, bunun da anayasaya aykırı olduğunu öne sürdü.

AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya da Türk parlamentosunda uzlaşmaya dayalı büyük tüzük hareketleri bulunduğuna dikkati çekti.

Başarılı tüzük düzenlemeleri için bilimsel altyapısı olan çalışmalarının önemine işaret eden İyimaya, "Bir hukuk alanında bilimselliğe erişmek için kavramları, kurumları, ilişkileri, özneleri bilim ayracında sistemleştirmek lazım. Türk parlamento hukuku açısından böyle bir sistemleştirme şu ana kadar yapılabilmiş değil." diye konuştu.

Modern bir İçtüzük için anayasal operasyonun kaçınılmaz olduğunu da vurgulayan İyimaya, teamüle saygılı bir yaklaşımın da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel teklifin tümü üzerindeki konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Meclisteki birlik ve beraberlik halini anlatarak, en kötü parlamentonun parlamentosuzluktan, en kötü anayasanın anayasasızlıktan, en kötü içtüzüğün ise içtüzüksüzlükten iyi olduğunu belirtti.

"Ancak, buradan yola çıkarak en kötü İçtüzüğü de yapmayalım." ifadesini kullanan Özel, CHP olarak komisyona parlamentonun gereğini yapmaya, demokratik bir çalışma ortamını oluşturmaya geldiklerini ifade etti.

Konuşmasında teklifi eleştiren Özel, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Parlamento yazıların değil, dilin, sözün, kelimelerin duvarlar arasında yankı bulduğu yerlerdir. Siz parlamentoyu dilekçe verilen bir yere dönüştürürseniz, parlamentonun mantığından uzlaşıyorsunuz demektir. İşin yapısı gereği konuşulan yer olan parlamentoda, konuşmak yerine 'maruzatına dilekçe ile arz etsin' anlayışı parlamentonun ruhuna aykırı. Böyle yaparsanız parlamento parlamento olmaktan, demokrasi demokrasi olmaktan çıkar."

Özel, muhalefet partisi olan MHP'nin iktidarla böyle bir teklife ortak olmasını da eleştirerek, "Muhalefet partisiysen bu yaptığın ne? Muhalefetin sesi kısılıyor. İktidar partisiysen bu bakanlıklar nerede bir görelim. Seçmenin, kamuoyu da görsün. Çemberin ya içinde yer alırsın ya da dışında." yorumunu yaptı.

Demokrasi daralırsa ülkenin darbelere açılacağını iddia eden Özel, gündeme getirilen düzenlemelerin de demokrasiyi daralttığı görüşünü savundu.

MHP Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, Özel'in partisine yönelik eleştirilerine yanıt vermek üzere söz alarak, "MHP bir süredir sizin beslenme kaynağınız oldu. MHP çaresizlerin, umutsuzların sığındığı bir limandır. Siz de MHP'ye sığındınız galiba." dedi.

CHP'nin Ankara'dan İstanbul'a yaptığı yürüyüşü hatırlatan Öztürk'ün, bu yürüyüşe terör örgütüyle bağlantılı kişilerin de destek verdiğini öne sürmesine CHP'li milletvekilleri tepki gösterdi.

Kimsenin partisine yönelik ithamlarda bulunamayacağını söyleyen Öztürk, şöyle devam etti:

"MHP'nin kimsenin aklına ihtiyacı yoktur. Ortaya koyduğu kararların doğru olup olmadığına halk karar verecektir. Onu da görürüz. Bizim tutumumuz bizi ilgilendirir. Benim doğru mu yanlış mu yaptığıma halk sandıkta karar verir. Sana ne? Kimseyi itham etmiyorum ama bir seviyeye işaret ediyorum. MHP attığı adımın hesabını verir, arkasında da durur."

Bu sırada CHP'li ve MHP'li milletvekilleri arasında kısa süreli sözlü tartışma yaşandı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, MHP ile CHP arasında siyaset ve muhalefet anlayışı bakımından ciddi farklılıklar bulunduğunu dile getirdi.

"MHP, CHP'nin istediği gibi bir muhalefet yapmak, siyaset uygulamak durumda değildir." diyen Akçay, siyasetin uzlaşma ile yapılabileceğini anlattı.

Akçay, Meclis başkanının fark giyme zorunluluğunun kaldırılmasına ilişkin eleştirilerde bu kıyafeti Atatürk'ün giymiş olmasıyla bir bağlantı kurulmasını doğru bulmadığını söyledi.

Akçay, "Aziz Atatürk ne giymişse kendisine yakıştırmıştır. Kıyafetlerinin önemli bölümünün tasarımını da terzilere kendisi yapmıştır ama frakı Atatürk'le özdeşleştirmeyi yanlış bulurum. Bizim siyasi literatürümüzde de olan gardrop devrimciliğidir bu." değerlendirmesinde bulundu.

CHP'nin İçtüzük değişikliği çalışmalarına katkı vermemesine MHP'nin katkısını ise eleştiri konusu yapmasını anlayamadığını belirten Akçay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ana muhalefet partisi olarak inisiyatif alma, sorumluluktan kaç, sonra bir başka partiyi suçla. Siz bu İçtüzük komisyonunun kurulmasına neden iştirak etmediniz? Siz yoksunuz diye biz de MHP olarak olmamalı mıydık? MHP, hiçbir siyasi pazarlığa, siyasi çıkara girmeden açık net bir şekilde destekse destek, mutabakatsa mutabakat. Bunu yapıyoruz çünkü biz ülkemizin içinde bulunduğu koşulların bunu gerektirdiğine inanıyoruz."

Teklifte imzası da olan MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak ise İçtüzüğün 16 Nisan referandum sonucu doğrultusunda kapsamlı olarak ele alınacağını hatırlattı.

Parsak, CHP'li Özel'in partisine yönelik "Çemberin ya içinde yer alırsın ya da dışında." sözünü eleştirerek, "Keşke siz de çemberin içinde olsaydınız, katkı sunsaydınız." karşılığını verdi.

CHP'nin MHP'yi hedef alan sözleriyle ne yapmak istediğini farkında olduklarını dile getiren Parsak, "CHP olarak bir tercih yapmak zorundasınız; MHP'nin tabanına mı talipsiniz, HDP'nin tabanına mı talipsiniz?" diye sordu.

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan da 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında milletvekillerinin söz hakkını kısıtlayan bir teklifi görüşüyor olmanın, darbe girişimi sırasında yaşanan birlik ve uzlaşmanın heba edildiğini gösterdiğini kaydetti.

Tezcan, darbe girişimi sonrası hesaplaşma, normalleşme ve demokratikleşme adımlarının izlenmesi gerektiğini söylediklerini anımsatarak, "Yaşadığımız bir yıl içinde ne yazık ki bu konuda gerekli özenin gösterilmediğini gördük." ifadesini kullandı.

AK Parti ve MHP arasındaki uzlaşma nasıl bir haksa bu uzlaşmayı eleştirmenin de bir hak olduğuna dikkati çeken Tezcan, "Türkiye'yi tek adam rejimine taşıyan, tek adam rejiminin anayasasını yapan, tek adam rejiminin anayasasıyla parlamentoyu devre dışı bırakan ittifak, bugün de o düzenin yapı taşlarını örmeye devam ediyor." diye konuştu.

Milletvekilini susturan bir içtüzüğün etkin bir içtüzük olmadığını, bu içtüzük ile yapılan yasama faaliyetinin de etkin bir yasama faaliyeti sayılamayacağını savunan Tezcan, parlamentonun varlığını ve hukukunu küçümseyen bir içtüzük değişikliğinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Tezcan, "Bu teklif çok açık bir şekilde, iktidarıyla muhalefetiyle Meclis'i susturma teklifidir." dedi.

Muhalefetsiz bir siyaset, parlamentosuz bir iktidar istendiğini ileri süren Tezcan, bunun anayasasının hazırlandığını, şimdi de içtüzüğünün hazırlanmaya çalışıldığını ileri sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise 15 Temmuz gününe girildiğini hatırlatarak, hain darbe girişimini bir kez daha kınadı.

Türk milletinin her badirenin üstesinden gelme gücüne sahip bulunduğunu ifade eden Altay, hükümetin darbecilerle katı ve keskin bir hesaplaşma içinde olması, ülkenin ise bir an önce demokratik ölçüler bakımından normalleşmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Komisyonun 13 saat süren çalışmasının sonunda teklifin maddelerine geçilmesi kabul edildi. Çalışmalara 17 Temmuz Pazartesi günü devam edilecek.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.