TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ANAYASA KOMİSYONU...


TBMM Anayasa Komisyonunda, Meclis İçtüzük değişikliğine ilişkin AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan ortak teklifin 4 maddesi kabul edildi.

17 Temmuz 2017 Pazartesi

Anayasa Komisyonunda, Meclis İçtüzüğü değişikliği teklifinin görüşmeleri sürüyor.

Teklifin birinci maddesi üzerinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, değişiklik önerisinin, çoğunluk partisi açısından "Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma teklifi" olduğunu söyledi.

İçtüzük değişikliğinin uzlaşma kültürüyle yapılması gerektiğini ve bununla ilgili halen geç olmadığını belirten Altay, 16 Nisan referandumuyla, TBMM'nin şekilsel, işlevi olmayan bir kurum haline dönüşeceğini ifade etti.

"6-7 ay üç beş kanunu hızlı geçirelim diye bu değişikliği getiriyorsunuz." ifadesini kullanan Altay, teklifin uzun vadede parlamentoya hayrı olmayacağını savundu.

Bir ülkede yürütme ve güçlü parlamento sembolikse, orada demokrasiden bahsedilemeyeceğini dile getiren Altay, "Bir ülkede, parlamentoda milletvekilinin düşüncesi kalıba sokulacaksa, o Meclis kapansın gitsin. Bize öyle Meclis lazım değil. Herkes düşüncesini söyleyecek. Hepimiz bunu dinleyeceğiz." dedi.

Uzlaşmanın kar, dayatmanın zarar getireceğini belirten Altay, "Biz düşüncelerimizi, İçtüzüğün verdiği imkanlar çerçevesinde ifade etmek için buradayız. MHP ile anlaşın 'iki parti 367'yi sağlarsa bir dahaki seçime kadar diğer partiler Meclise giremez' diye düzenleme yapın, daha adil olur. Biz dalkavuk değiliz, kavuk sallayamayız. Yanlışa yanlış demek için buradayız. Bu teklif harakiridir. Sonuçları bakımından kimseye bir hayrı olmayacaktır. Bu değişiklik sayesinde hızlı çıkaracağınızı umduğunuz kanunlar, daha bozuk, arızalı çıkacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, İçtüzük değişikliğinin Anayasa aykırı olduğunu öne sürdü.

Yeminle ilgili değişiklik önerisinin "Leyla Zana düzenlemesi olduğunu" savunan Beştaş, "Ya da Sayın Zana'nın şahsında HDP düzenlemesidir. Yemin metni düzenlemesi, tekçi, baskıcı, totaliter bir yaklaşımın sonucudur." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, İçtüzük çalışmasında hiçbir partinin dışlanmadığını söyledi.

Teklifin son derece meşru olduğunu dile getiren Akçay, AK Parti ile MHP arasında bazı pazarlıkların olduğu yönünde ifadeler kullanıldığını anımsatarak, "Herhangi bir pazarlık söz konusu olmamıştır. MHP ve AKP böyle bir pazarlığın içerisinde olmamıştır. İyi niyetli ve makul ölçülerde tartışılarak, mutabakat sağlanılarak teklif gündeme getirilmiştir. Aşırı zorlama yorum ve vehimlerden uzak durmak gerekir." dedi.

TBMM Anayasa Komisyonunda, Meclis İçtüzük değişikliğine ilişkin AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan ortak teklifin 4 maddesi kabul edildi.

"TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair İçtüzük Teklifi"nin kabul edilen maddelerine göre, Meclis Genel Kurulu, milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulunca ilanını takip eden üçüncü gün saat 14.00'te çağrısız olarak toplanacak.

Bu birleşimde, önce milletvekillerinin ant içme töreni yapılacak. Ant içme, her milletvekilinin anayasadaki metni kürsüden yüksek sesle aynen okuması suretiyle olacak.

Milletvekilleri, seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre ant içecekler. Ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri veya ara seçimde milletvekili seçilenler, katıldıkları ilk birleşimin başında ant içecek.

Milletvekilleri ant içerek göreve başlayacak. Ant içmekten imtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacak.

Teklifle, Danışma Kurulu oy birliği ile bir konu üzerinde tespit ve teklifte bulunur veya görüş bildirirse, siyasi parti gruplarının görüş birliği içinde olduğu bu öneri üzerinde görüşme yapılmayacağı hüküm altına alınıyor.

Danışma Kurulunun oy birliğiyle karar alamadığı ve siyasi parti gruplarının önerilerini ayrı ayrı Genel Kurul'a getirdikleri durumlarda ise öneriyi veren gruptan bir milletvekili 5 dakikayı geçmemek üzere önerinin gerekçesini açıklayacak. Açıklamanın ardından, diğer gruplardan birer milletvekiline de isterlerse üçer dakika söz verilecek.

İçtüzükte belirlenen süre içerisinde komisyonda gündeme alınmayan tasarı ve tekliflerin, hükümetin veya teklif sahibinin gündeme alınmasıyla ilgili talebine ilişkin de düzenleme yapılıyor. Bu kapsamdaki doğrudan gündeme alma önerisinin üzerine komisyon, hükümet ve teklif sahibi beşer dakikayı geçmemek üzere söz alabilecek.

Genel Kurul işaret oyuyla karar verecek. Bu istemler, her hafta salı günü ayrı bir siyasi parti grubundan bir milletvekili tarafından yerine getirilmek kaydıyla bir tane olmak üzere işleme alınacak. Bir milletvekili bir yasama yılında bu kapsamda bir defadan fazla istemde bulunamayacak.

Genel Kurul, resmi tatile rastlamadığı takdirde salı günleri saat 15.00'ten 21.00'e, çarşamba ve perşembe günleri 14.00'ten 21.00'e kadar çalışacak.

TBMM vasıtasıyla yapılacak TV yayınında, önemli ve özel haller saklı kalmak kaydıyla bu toplantı günleri ve saatleri esas alınacak.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 4. maddenin görüşmeleri sırasında, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'ın yerinde olmadığını, teklifin ilk imza sahiplerinin de salonda bulunmadığını belirterek toplantıya ara verilmesini istedi.

Komisyon Başkan Vekili, AK Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz, çalışmanın İçtüzüğe uygun olduğunu dile getirerek görüşmeleri devam ettirdi. Bir süre sonra TBMM Başkanvekili Aydın ve imza sahibi milletvekilleri salona geldi.

Toplantı, 4. maddenin kabulünün ardından sona erdi. Komisyon, çalışmalarına bugün devam edecek.

Komisyonun dün 11.00'de başlayan toplantısı yaklaşık 17 saat sürdü.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.