TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ TANRIKULU'NUN BASIN TOPLANTISI...


CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 2010 anayasa değişikliğinden önce yargının bağımsızlığı sorunu olduğunu, 2010'dan sonra da bu sorunun bulunduğunu savundu.

05 Eylül 2017 Salı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 2010 anayasa değişikliğinden önce yargının bağımsızlığı sorunu olduğunu, 2010'dan sonra da bu sorunun bulunduğunu savundu.

Bugün ise yargı denen bir kurumun olmadığını öne süren Tanrıkulu, bu nedenle tarafsızlık ve bağımsızlığının tartışılamayacağını, önce yargı kurumunun ortada bulunması gerektiğini ifade etti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın ortaya koyduğu fotoğrafın, yargının bağımsız kurum olmadığı, bir partiye ve tek adama biat üzerine inşa edildiğini gösterdiğini belirten Tanrıkulu, böyle bir görüntüyü geçmişte yaşamadıklarını ileri sürdü.

Tanrıkulu, geçen yıl çok sayıda öğretmenin ihraç edildiğini, bir kısmının mesleğe geri döndüğünü kaydetti.

Bayramdan önce Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin'in de aralarında bulunduğu 14 ilde, binden fazla öğretmenin, iradeleri dışında sürgün edildiğini aktaran Tanrıkulu, bu öğretmenlerin açığa alındığı dönemde lekelendiğini, yargısız infaza tabi tutulduğunu, terör örgütü mensubu olarak itham edildiğini öne sürdü.

Tanrıkulu, öğretmenlerin, kutuplaşmanın, ayrışmanın çok yoğun olduğu illere atandığını, eş durumlarının gözetilmediğini ifade ederek, Milli Eğitim Bakanlığının, bu atamaları durdurmasını istedi.

Tanrıkulu, SİHA'ları (silahlı insansız hava aracı) eleştirerek, terörle mücadele edileceğini ancak bunun hukuk kuralları içinde, insanların yaşam hakkını gözetecek şekilde olması gerektiğini belirtti.

Tanrıkulu, "Eskiden JİTEM vardı, şimdi aynı görevi SİHA'lar yapıyor. Böyle yöntem hukuk devletinde olmaz ancak savaşta olur; savaşın da kuralları vardır. AKP Hükümeti, 2002'de seçim bildirgelerine, hükümet programlarına bakıldığında, adalet, özgürlük, eşitlik ve insan haklarına saygı iddiasıyla geldi. 15 yıl sonunda toma, dozer, SİHA iktidarına dönüştü. Bu iktidarın adı toma, dozer ve SİHA iktidarıdır." diye konuştu.

Türkiye'nin 8 aylık insan hakları raporunu hazırladığını aktaran Tanrıkulu, yaşam hakkı ihlalleri, cezaevlerinde işkence olduğu iddiasında bulundu.

Gazetecilerin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Irak'ın kuzeyinde yapılacağı açıklanan referandumla ilgili "Referandum haktır" dediği iddialarının sorulması üzerine Tanrıkulu, bu konuda bilgisi bulunmadığını belirtti.

Bunun, Irak Anayasası'na göre Erbil ile Bağdat arasındaki bir sorun olduğunu anlatan Tanrıkulu, "Benim de bir yurttaş olarak isteğim, referandumun, hem Bağdat hem de bölge ülkeleriyle azami mutabakatla yapılmasıdır. Ancak Kürdistan bölgesel yönetiminin içinde bulunduğu koşulları da gözardı edemeyiz. Oradaki koşulları bilerek tutum almak gerekir. İçimizdeki ve diğer ülkedeki Kürtleri düşman, rakip değil, dost olarak gören bir devlet anlayışına ihtiyaç var." değerlendirmesini yaptı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.