TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ İRGİL'İN BASIN TOPLANTISI...


CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, OHAL Komisyonu üyelerine seslenerek, "Komisyon üyelerinin önünde tarihi sorumluluk var. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın hayatı, bu insanların ailelerinin geleceği OHAL Komisyonuna bağlı." dedi.

11 Ekim 2017 Çarşamba

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, OHAL Komisyonu üyelerine seslenerek, "Komisyon üyelerinin önünde tarihi sorumluluk var. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın hayatı, bu insanların ailelerinin geleceği OHAL Komisyonuna bağlı." dedi.

CHP'nin Sağlık Komisyonu üyeleri, OHAL kapsamındaki KHK ile meslekten çıkarılan ve tutuklu olan, açlık grevindeki akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile ilgili TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

İrgil, OHAL Komisyonu üyelerinin önünde tarihi sorumluluk bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"İki insanın hayatı ve bu insanların ailelerinin geleceği OHAL Komisyonuna bağlı. Bu insanları kaybedersek, hepimiz gelecekte bundan dolayı utanacağız. Ama en çok bu hükümet ve OHAL Komisyonundakiler, bu kararı alan savcılar, hakimler, mahkemeler bu tarihsel sorumluluğu hayatları boyunca taşıyacaklar. Belki de çocuklarının, torunlarının yüzlerine bakamayacaklar. Ülkemiz için de kara bir leke olacak. İktidara, bütün yetkililere sesleniyorum, bu iki insanı işlerine iade ederiz, sonra yargılamaya devam ederiz. Adalet ne diyorsa o olsun. Ama bir an önce insani dram sona erdirilsin."

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir de komisyon üyeleri olarak bugün Gülmen'i Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ziyaret etmek istediklerini ancak Adalet Bakanlığının izin vermediğini iddia etti.

Başhekimle görüşmeye gittiklerini, detaylı bilgi almaya çalıştıklarını aktaran Demir, "Onlar da sağlık komisyonu oluşturmuşlar, Gülmen'in izin verdiği kadarıyla olay takip ediliyor. Başhekimden alabildiğimiz bilgiye göre ciddi gelişme noktasına geldi." dedi.

Gülmen ve Özakça'nın, 217 gündür açlık grevinde olduğunu ifade eden Demir, hekim olarak endişe duyduklarını, ciddi bir sürece girdiklerini bildirdi.

Demir, hekim olarak, milletin de vekilleri olarak anayasanın verdiği yetkiler dahilinde bu konuyu sıkı bir şekilde takip ettiklerine işaret etti. Demir, iktidarın, bu sorunu çözme konusunda gayret göstermemesinden üzüntü duyduğunu savunarak, "Sonuçta iki can var, bu insanlar kurtarılabilir. Bu olayın çözülmesini yetkililerden talep ediyoruz." ifadesini kullandı.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ise elindeki kağıdın Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasına dair olduğunu belirterek, "Bir yandan Öksüz'ün somut delil olmasına rağmen tutuksuz yargılanması, diğer yandan hiçbir somut delil olmadan iki kardeşimiz işlerinden ediliyor, hapsediliyor." görüşünü savundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.