TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ÇONKAR, ÇALIŞMALARINI TAMAMLAYAN NATO PA 63. GENEL KURUL TOPLANTILARINI DEĞERLENDİRDİ


NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Ahmet Berat Çonkar, NATO Parlamenter Asamblesi 63. Genel Kurulu çalışmalarını değerlendirdi.

11 Ekim 2017 Çarşamba

NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Ahmet Berat Çonkar, NATO Parlamenter Asamblesi 63. Genel Kurulu çalışmalarını değerlendirdi.

6-10 Ekim tarihleri arasında, Bükreş'te toplanan NATO PA Genel Kuruluna ülkemizi temsilen NATO PA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural ve HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir katıldı.

NATO PA Siyasi Komisyonunda görüşülen "Güney'den Gelen Sınamalarla Başa Çıkma" başlıklı karar tasarısına verdiği değişiklik önergeleri ile Çonkar, karar tasarısına "Kuzey Irak'ta yapılan referandumun oluşturacağı istikrarsızlık durumundan endişe duyulduğu, referandumun DAEŞ ile mücadeleye zarar verdiği ifade edilen ve Irak'ın toprak bütünlüğüne desteğin vurgulandığı" yeni iki paragraf eklenmesini istedi. NATO PA Üyeleri çoğunlukla, konunun önemine hâkim olduklarını, genel olarak ifadelere katıldıklarını, ancak konunun çok yeni olduğunu ve daha henüz hükümetlerin bile net bir pozisyon alamadığını belirterek bu ifadelerin karar tasarısına girmesine destek vermedi.

NATO PA Başkan Yardımcısı ve Siyasi Komite Üyesi CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi BAYDAR da, terör örgütü olan PYD/YPG'nin asıl hedefinin daha fazla bölgeyi kontrol ederek siyasi kazanç sağlamak olduğunu, Türkiye için tehdit olduğunu, PYD/YPG'ye verilen her desteğin aslında tüm Türkiye'yi hedef aldığını, iktidar ve muhalefet olarak siyasilerimizin ve halkımızın bakışının bu şekilde olduğunu, DAEŞ Terör Örgütüyle mücadeleye katkı sunuyor bahanesiyle diğer bir terör örgütü olan PYD/YPG'nin bazı ülkelerce desteklenmesinin kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Çonkar, Genel Kurul oturumunda yaptığı kapsamlı bir konuşma ile bu konuyu yeniden gündeme getirerek, konunun önemini vurguladı. Irak'ın toprak bütünlüğünün Türkiye'nin birinci önceliği olduğunu belirten Çonkar, tüm NATO ittifakı üyelerinin de bu pozisyonu savunmaları gerektiğini söyledi.

Çonkar, yaptığı konuşmada; Irak'ın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve birliğini açıkça ihlal eden ve Irak'ın istikrara kavuşturulması çabalarını zayıflatma ihtimali çok yüksek olan, bölgedeki istikrar ve güvenlik üzerindeki ciddi etkileri konusunda son derece endişeli olunan bu konuyu NATO PA'nın mutlaka gündemine alması gerektiğini dile getirdi. Bu durumun DAEŞ ile sürmekte olan mücadeleyi olumsuz etkileme ve NATO'nun Irak'taki eğitim ve kapasite geliştirme faaliyetlerini baltalama potansiyeline dikkat çeken Çonkar, ayrıca "Irak Anayasasına, uluslararası hukuka, Irak'ın ve uluslararası toplumun bütün uyarılarına rağmen gerçekleştirilen bu gayrı meşru referandumu Türkiye olarak tanımadığımızı ve bu yanlıştan vakit kaybetmeksizin dönülmesi gerektiğini bir kez de bu zeminde net olarak söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

Uluslararası topluluğun, özellikle de NATO ittifakının üyelerinin bu gayrı meşru referandum öncesinde gösterdikleri tutumla tutarlı kalması gerektiğini ve ittifak üyelerinin bu gayrı meşru referandumun Irak'ın birliğine karşı oluşturduğu riskleri gündemde tutmasını beklediğimizi, bölgedeki güvenlik krizlerinin her zaman kendi sınırlarını aşan etkilerinin olduğunun unutulmaması gerektiğini dile getiren Çonkar, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e yönelttiği sorusunda da; teröristin iyisinin kötüsünün olamayacağını, terörle mücadele için başka terör örgütlerini kullanmanın çözüm olmadığını, böyle bir yaklaşımın siyasi ve ahlaki bir yanlış olduğunu belirterek, ABD'nin PKK ve PYD/YPG'ye verdiği desteğin NATO'nun müttefik dayanışmasıyla bağdaşıp bağdaşmadığını sordu.

Stoltenberg, bu kritik sorunun farkında olduğunu, Türkiye ile ABD arasındaki pürüzlerin giderilmesini, bölgedeki en etkin güçler olan ABD ve Türkiye'nin en üst seviyede işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmasını temenni ettiğini belirtti. Stoltenberg, ayrıca kendisine yöneltilen bir soru üzerine Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi alımına ilişkin soruya cevaben; NATO'nun üyelerinin satın alacağı askeri sistemlere müdahale etmesinin söz konusu olmadığını yineledi. Aynı zamanda Türkiye'nin şu anda NATO ortakları olan İtalya ve Fransa ile yeni hava savunma sistemleri için müzakereler yürüttüğünü söyledi.

Çonkar, oldukça verimli geçtiğini ifade ettiği NATO PA 63. Genel Kurulu'nda, Başkanlığını yürüttüğü Türk Heyetinde bulunan Milletvekilleri ile Suriye, Afganistan, DAEŞ ile mücadele, NATO-AB İlişkileri, Karadeniz Bölgesinin güvenliği ve daha birçok hassas konuda Türkiye'nin muhataplarına ülkemizin tezlerini anlattıklarını, raporlara ve karar tasarılarına verdikleri önergeler ile bu metinleri mümkün olduğunca ülkemizin tezleriyle uyumlu hale getirmeyi başardıklarını belirtti.

Çonkar şunları kaydetti:

"Oldukça verimli geçtiğini inandığım NATO PA 63. Genel Kurulunda Suriye, Afganistan, DAEŞ ile mücadele, NATO - AB ilişkileri, Karadeniz Bölgesinin güvenliği ve daha bir çok konuda muhataplarımıza tezlerimizi anlattık, raporlara ve karar tasarılarına verdiğimiz önergeler ile bu metinleri mümkün olduğunca ülkemizin tezleriyle uyumlu hale getirdik. Ayrıca yapılan seçimler sonucunda Metin Lütfü Baydar NATO PA Başkan Yardımcılığına ilaveten NATO Ortakları Alt Komisyonu Başkanlığına, Faik Öztrak Transatlantik Ekonomik İlişkiler Alt Komisyonu Başkanlığına, Ziya Pir de Bilim ve Teknoloji Komisyonu Başkan Yardımcılığına seçilmiştir."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.