TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN'IN, ABD'NİN KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMASI KARARINA KARŞI AÇIKLAMASI


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararına karşı bir açıklama yaptı.

07 Aralık 2017 Perşembe

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararına karşı bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

"1967 yılında Doğu Kudüs'ü işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" olarak ilan ettiği tarih kayıtlarında mevcuttur. Buna karşın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 1980 yılında kabul ettiği 478 sayılı kararla İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saymıştır.

Aynı şekilde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 23 Aralık 2016 tarihinde İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında yasadışı yerleşimini kınayan tasarıyı kabul etmiş ve İsrail'in Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki tüm Filistin topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerini derhal ve tamamen sona erdirmesi istenmiştir.

İsrail'in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında yürüttüğü yerleşim faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğu ve İsrail'in bu tutumunun iki devletli çözüm vizyonunun önünde engel oluşturduğu, Birleşmiş Milletler tarafından kayıt altına alınmıştır. Bu kararlar, uluslararası toplumun hukuk ve adalet zemininde Filistin-İsrail sorununa ortak yaklaşımını yansıtması bakımından çok önemlidir.

Uzun yıllar boyunca çözüme ulaştırılamayan süreçte İsrail'in sergilediği uzlaşmaz tutumun büyük rolü bulunmaktadır. Her defasında Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe sayan; hukuk, adalet ve insan haklarını yok sayan bu anlayış asla bir çözüm gayreti olarak kabul edilemez.
ABD Başkanı'nın aldığı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı, günümüze kadar olumlu şekilde sonuçlandırılamayan bu sorunun müsebbiplerine destek çıkmak anlamını taşımaktadır.

Zaman içerisinde bu kararın etkilerinin dikkatle takip edilmesi mutlak zorunluluk olsa da yakın zamanda bölgede artabilecek muhtemel şiddet ortamından yalnızca bölge ülkelerinin değil, tüm dünya ülkelerinin aynı şekilde etkileneceği de unutulmamalıdır. Bu açıdan konunun zaman kaybetmeye tahammülü yoktur ve 8 Aralık'ta meseleyi görüşmek üzere toplanacak olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bir an önce yetkisindeki tüm gücü kullanarak bu gidişi durdurma yönünde adım atması umulmaktadır.

Türkiye ve bölge ülkeleri için olağanüstü öneme haiz bu değerli coğrafyada istikrarın sağlanması en büyük hassasiyetimizdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bugüne kadar olduğu gibi, bütün gücünü bölge barışı ve Filistin-İsrail anlaşmazlığının çözümü için kullanmaya devam edecektir. Bütün Müslüman devletlerin; hukuka, adalete ve insan haklarına saygılı olan tüm dünya devletlerinin de bu bir kişilik insiyatifin karşısında duracaklarından kuşku duymuyoruz.

TBMM Başkanı olarak ABD Kongresi'nin de aynı vicdan ve hassasiyetle hareket edeceğine olan inancım tamdır."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.