TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ HAMZAÇEBİ'NİN PMD'Yİ ZİYARETİ...


CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD) Başkanı Göksel Bozkurt'u ziyaret etti.

10 Ocak 2018 Çarşamba

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD) Başkanı Göksel Bozkurt'u ziyaret etti.

Gazetecilerin içinde bulunduğu koşullar nedeniyle günlerini buruk bir şekilde kutladığını ifade eden Hamzaçebi, ancak mevcut şartlar ne olursa olsun Türkiye'nin geleceğinden umutlu olduğunu belirtti.

Hamzaçebi, gazeteciler gününde aklına, tutuklu olan, işinden çıkarılan gazeteciler ile baskı altındaki medyanın geldiğini söyledi.

Güçlü demokrasilerin, güçlü sivil toplumdan beslendiğini, güçlü sivil toplumun olmazsa olmaz şartının ise basın özgürlüğü ve vatandaşın haber alma özgürlüğü olduğunu vurgulayan Hamzaçebi, "Gazeteci özgürse vatandaş haber alma özgürlüğüne sahip demektir. Haber alma özgürlüğünün olması da demokratik katılımın güçlü olması demektir. Bugün maalesef Türkiye'deki medya bu işlevini yerine getiremiyor." diye konuştu.

Hamzaçebi, gazetecilerin görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalıştığına işaret ederek, "Gazetecilerimiz bağımsız haberciliğin gereklerini yerine getiriyor ama bu haberciliğin, medya organlarında yer alma gücü zayıf. Eğer gazeteci özgürce düşüncesini ifade edemiyor, yazamıyorsa, yazdıkları gazetelerde ve televizyonlarda yer almıyorsa haber alma özgürlüğü yok demektir." diye konuştu.

Şartlar ne olursa olsun asla umutsuz olmadığını dile getiren Hamzaçebi, Türkiye'nin demokrasisinin geleceğinin aydınlık olduğunu, sıkıntıların üstesinden gelineceğine inandığını belirtti.

Tutuklu gazetecilerin durumuna da değinen Hamzaçebi, gazetecilerin habercilik yaptıklarından dolayı tutuklanmasının, hapse atılmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

PMD Başkanı Bozkurt da Hamzaçebi'ye ziyaretinden dolayı teşekkür etti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.