TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Bahçekapılı başkanlığında toplandı.

10 Ocak 2018 Çarşamba

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Bahçekapılı başkanlığında toplandı.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, "Demokratik kültürümüzün en önemli parçalarından birisi olan medya kuruluşlarının sorumluluklarının bilincinde olarak hem demokrasimizin gelişmesine hem de birlik ve beraberliğimizin pekişmesine katkılarının süreceğine inanıyorum." dedi.

Bahçekapılı, bugünün Çalışan Gazeteciler Günü olduğunu anımsatarak, bütün gazetecilere hızlı ve doğru haber yarışında başarılar diledi.

Bahçekapılı, "Demokratik kültürümüzün en önemli parçalarından birisi olan medya kuruluşlarının sorumluluklarının bilincinde olarak hem demokrasimizin gelişmesine hem de birlik ve beraberliğimizin pekişmesine katkılarının süreceğine inanıyorum." ifadesini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak, basın çalışanlarının sorunlarına çözüm getirilmesini istedi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ise dün partili bazı üyelerinin gözaltına alındığını belirterek, iktidarın herkesi kendisine düşman gördüğünü savundu. Kerestecioğlu, bugünün çalışamayan, yazamayan, güvencesiz çalışan gazetecilerin günü olduğunu söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de tüm basın mensuplarıyla, mesleğinden edilen ve tutuklu olan gazetecilerin gününü kutladıklarını belirtti.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Genel Kurulda kavaslar ve milletvekillerinin kullandığı alanı kendisine göre düzenlemesine tepki gösteren Özel, Kahraman'ın "tek adam" olarak keyfi şekilde Meclisi yönettiğini savundu.

Özel, İsmail Kahraman'ın oğlununun "Meclisi fiilen yönettiğini ve kendisine makam aracı tahsis edildiğine" ilişkin iddiaların bulunduğunu ifade etti. İktidar partisinden bir milletvekilinin kendilerine "Tek adam tek adam diyorsunuz, Tayyip Bey hiç olmazsa bizimle istişare ediyor, bu bizimle de istişare etmiyor." dediğini ileri süren Özel, "İktidar partisine, bu Meclisin iradesini hiçe sayan yaklaşıma karşı açık çek veriyoruz. Diğer muhalefet partilerinin de katılacağına inanıyoruz. İçtüzük ise iç tüzüğü anayasa ise anayasayı hep beraber değiştirelim ve Meclis Başkanı için milletvekillerinin denetim yetkisini ortaya koyalım, geri çekme, güvensizlik önergesi dahil. Bu İsmail Kahraman tek adamından bu Meclisi kurtaralım." diye konuştu.

Bahçekapılı, Kahraman'a yönelik hitaplara dikkat edilmesini ve hakaret edilmemesini istedi. Konuyu Meclis Başkanı Kahraman ile görüştüğünü aktaran Bahçekapılı, odanın milletvekillerin ihtiyaçlarına göre düzenleneceğini ve eklemeler yapılacağını bildirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da Kahraman'ın tüm Meclisin başkanı olduğunu belirterek, hitaplara dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi. Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Turan, "Basının yapıcı eleştirel tutumu demokratik gelişimi ilerletir, büyütür. Toplumun doğru şekilde haber almasını sağlar. Bu anlayışla çalışan, ter döken tüm basın mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum." ifadesini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da Kahraman'ın Meclisi tek taraflı ve dayatmacı şekilde yönettiğini iddia etti.

Gündem dışı söz alan MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ise taşeron işçilere yönelik düzenlemedeki eksiklere dikkati çekti. CHP Kocaeli Milletvekil Tahsin Tarhan da Gebze'deki Hünkar Çayırı'nın ranta kurban edildiğini savunduğu konuşmasında, Çayırın Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfına tahsis edilmesinden Başbakan Binali Yıldırım'ın haberi olup olmadığı sordu ve bu yanlıştan vazgeçilmesini istedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ise "Seyyid Ahmet Arvasi"nin ölüm yılına ilişkin gündem dışı söz aldı

TBMM Genel Kurulunda, Genel Kurul Salonu'nun arkasında bulunan ve değişikliğe uğrayan odaların görüntülerinin basında yer alması tartışmaya neden oldu. Tartışmaların ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e uyarı cezası verildi.

Genel Kurulda, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, bir internet sitesinde, TBMM Genel Kurulu Salonu'nun arkasındaki bölümde yer alan odaya ilişkin görüntü ve fotoğrafların yayımlandığını söyleyerek tepki gösterdi.

Odanın gizlice video ve fotoğraflarının çekildiğini belirten Bahçekapılı, şunları kaydetti:

"Üstelik görüntüler yarım saat içinde çekilmiş. Nereden anlıyoruz? Çünkü görüntüler odanın şekli değiştirildikten sonraki görüntüler. Bu çok ayıp bir iştir. Eğer o odaların resmini çekmek istiyorsanız bana söylerdiniz. Ben de gerekli görürdüm, çektirirdim veya görmezdim, çektirmezdim ama gizli gizli bir milletvekilinin gelip orada çekim yapmasını milletvekilliğine asla yakıştırmıyorum, son derece ayıplıyorum ve kınıyorum."

Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ayağa kalkarak söz istedi. Bahçekapılı da "Üstüne alıyorsan söz veririm." dedi.

Özel, odanın resimlerini gizli değil açık şekilde oradaki personelin önünde çektiğini, hatta bir AK Parti Grup Başkanvekili ile de karşılaştığını ifade ederek, "Fotoğrafları bütün basına gizli gizli değil, açıkça basın toplantısı düzenleyerek maille attık. Orası ortak kullanım alanıdır. Asıl orayı kendi abdesthanesi yapan İsmail Kahraman işgalcidir." diye konuştu.

Bu sözlere tepki gösteren Bahçekapılı, "Orası Başkanlık Divanının dinlenme odasıdır, oraya benim iznim olmadan girilmesi yasaktır. O fotoğrafta benim çantamın ne işi var? Yazıklar olsun, kınıyorum." ifadesini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da Genel Kurulun arkasındaki odanın Meclis Başkanı ve başkanvekillerine ait olduğunu söyleyerek, "Orada grup başkanvekillerini toplantıya çağırırsınız, aksi halde hiçbir milletvekili o odaya giremez. O oda, Meclisi yöneten TBMM Başkanvekilinin kullanımına aittir. O odanın fotoğraflarının ve görüntülerinin çekilmesi, saygısızca yapılmış bir harakettir." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel'in ayağa kalkarak itiraz etmesi, AK Parti'lilerin laf atması ve tartışmanın uzaması üzerine, Bahçekapılı birleşime ara verdi. Tartışma arada da devam etti.

HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, CHP'nin, Ege adaları ile ilgili grup önerisi üzerinde kürsüde konuşurken, Özgür Özel Başkanlık Divanı önüne gidip Bahçekapılı ile bir süre konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özel'in yerine dönmesinin ardından TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, Özel'e, "Buraya gelip, 'Hadi oradan' deme hakkın yok." diye bağırdı. Bunun üzerine bazı AK Parti milletvekilleri ayağa kalkarak Özel'e tepki gösterdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, "Konuşmanızda Özgür Özel'i kınadığınızı söylediniz. CHP Grup Başkanvekili Özel'in yaptığı hareket İçtüzüğe aykırı bir işlemdir. Buna göre işlem yapılması lazım." diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, daha sonra grup başkanvekillerini divanın arkasındaki bölümde toplantıya çağırdı.

Aranın ardından açıklama yapan Bahçekapılı, konuya ilişkin Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini, arka taraftaki odalarda yapılan değişiklikler nedeniyle bazı ihtiyaçlarını gideremediklerini söylediklerini aktardı.

Kahraman'ın da ihtiyaçları giderme yoluna gideceğini belirttiğini anlatan Bahçekapılı, buna rağmen Özgür Özel'in hakarete varan sözlerle İsmail Kahraman ve kendisinin şahsıyla uğraştığını kaydetti.

CHP Grup Başkanvekili Özel'in, başkanvekillerinin odasını izin almadan görüntülediğini ve bir internet sitesine servis ettiğini söyleyen TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, kişilik haklarının ihlal edildiğini dile getirerek, davranışları nedeniyle İçtüzük uyarınca Özel'e uyarı cezası verdiğini açıkladı.

Özel de duruma tepki gösterdiğini ancak hakaret kastı bulunmadığını belirterek, savunma yapmayacağını ve verilen ceza karşında boynunun kıldan ince olduğunu söyledi.

Daha sonra CHP'nin grup önerisi reddedildi.

MHP'nin basın çalışanlarının sorunları, HDP'nin de basın özgürlüğü konusundaki grup önerileri de kabul edilmedi.

AK Parti'nin kabul edilen grup önerisine göre ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak bugün Genel Kurulda milletvekillerinin sözlü sorularını yanıtlamayacak.

TBMM Genel Kurulunda, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın devamsızlık nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin, TBMM Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon kararının görüşmeleri sırasında, CHP'nin, İçtüzüğün 72. maddesine göre görüşmelere devam edilmesiyle ilgili verdiği önergenin oylaması yapıldı. Oylama sonucu önerge kabul edilmedi.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, daha sonra birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.